Sve više ribolovaca na našim stajaćim i sporotekućim vodama ciljano lovi grgeča, kako varaličarenjem, tako i na prirodne mamce. Ali još uvek nema mnogo onih koji trofejne ribe te vrste pokušavaju da dobiju na kedera, pecajući pri tom uz samu obalu, na štap bez mašinice
Iako mi je štuka daleko najomiljenija riba i najčešće je ciljano pecam, uvek se obradujem i kada na njoj namenjeni sistem i mamac dođe bandar (grgeč, lat. Perca fluvialitis), koji ume da ulepša ribolovni dan, pa i da onaj veoma loš, u kom se štuka uopšte ne javlja, pretvori u izuzetno uspešan i pun akcije. Bandar je vrlo borben i snažan za svoju veličinu, pa je uz upotrebu pribora odgovarajuće snage svaka borba sa iole krupnijim jedinkama zanimljiva i neizvesna, a uz to mi je drag i zbog svoje »fotogeničnosti«, tj. veoma lepih boja. Zbog svega toga sam dosta eksperimentisao tražeći načine na koje je moguće pecati krupnije jedinke i našao sam sisteme, tj. pristupe, koji provereno daju rezultate i u lovu na prirodni mamac (male kedere) i u varaličarenju.
ONO OSNOVNO OD ČEGA sam pošao jeste da je bandar riba priobalja i da veći komadi sitnu ribu vrebaju uz potopljeno granje, oborena debla i drugi krš, na podvodnim uzvišenjima (platoima, sprudovima i tzv. bandarskim bregovima), te uz pojaseve guste vodene vegetacije. Na šljunkarama, na kojima najčešće pecam, stoga nije potrebno daleko zabacivati, tim pre što gladan grgeč nije preterano oprezan. Naravno, nije loše biti tih i što manje primetan, ali to svakako nije imperativ.
SISTEM KOJI KORISTIM ZA PECANJE na kedera krajnje je jednostavan. Na jači takmičarac (teleskop bez vođica), dužine do 5 m, montiram najlon debljine do 0,25 mm i zdepasti plovak (»pampur«), nosivosti do 5 g, pa navučem klizno olovo oblika suze, ispod kog vezujem malu vrtilicu. Budući da u priobalju šljunkara uvek možemo očekivati i prisustvo štuke (koja kao i bandar tu traži hranu, koju u bistroj vodi lako vidi), za donji kraj virble vezujem komad kevlara ili tankog volframa, za čiji donji kraj fiksiram malu trokraku udicu (veličine 10 ili čak manju). Sve u svemu, kao što iz opisa možete zaključiti, to je zapravo izuzetno lagana varijanta »slobodne balerine«, koja je dovoljno jaka da njom mogu da savladam i manju štuku. Kao mamac je ubedljivo najbolja gavčica, najmanji predstavnik porodice ciprinida u našim vodama, ali kako je nju teško naloviti, bar tu gde ja pecam, neretko koristim i sitne crvenperke ili sunčice, koje bandar takođe obožava, a kedere plasiram uz priobalne prepreke (trsku, potopljeno granje, drezgu, lokvanj i slično), vodeći računa o tome da ne mogu da se zavuku negde gde ih grabljivice neće videti i gde bi mogle da zakače sistem.
DUBINU NA KOJOJ ĆU PONUDITI kedera biram u skladu sa situacijom na konkretnom mestu, pri čemu ne forsiram dno već srednji sloj, budući da bandar, zbog položaja očiju, može da vidi potencijalni plen koji je iznad njega i nije mu nimalo teško da se digne par metara sa dna kako bi ga zgrabio. Sistem kakav sam opisao je pritom dovoljno lagan da skoro uvek vrlo odlučan napad bandara signalizira momentalnim nestajanjem plovka ispod površine, bez ikakvog prethodnog cimkanja i cupkanja, a uz zvučno »puć«, koje nam privuče pažnju čak i ako ne gledamo u pravcu plovka.
BANDAR JE JATNA RIBA, ALI su zajednice u kojima živi tim veće što su jedinke sitnije, dok se krupniji primerci, bar po mojim zapažanjima, kreću uglavnom u grupama sastavljenim od tri do pet riba, koje možemo u jednom cugu popecati, premda se dešava i da se jato uplaši nakon što jedan njegov član nestane. Osim toga, ova riba je sklona premeštanju, pa menjanje pozicija znatno povećava šanse za uspeh, naravno ukoliko nam karakteristike terena i način pecanja koji smo odabrali to omogućavaju... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 561-)