Po­sled­njih me­se­ci je na re­ka­ma mren­skog ti­pa ri­bo­lov bio ote­žan zbog ne­ko­li­ko ve­li­kih po­ra­sta i po­mu­ta, ali ka­da je vo­do­staj bio ko­li­ko-to­li­ko nor­ma­lan i bar ne­ko vre­me sta­bi­lan, bi­lo je le­pih ulo­va, pre sve­ga sko­ba­lja i plo­ti­ce, ka­ko na plo­vak ta­ko i sve po­pu­lar­ni­jom fi­der teh­ni­kom

Kra­jem zi­me i po­čet­kom pro­le­ća mi ri­bo­lov­ci ko­ji pe­ca­mo na Li­mu oko Pri­je­po­lja sva­ko­dnev­no pra­ti­mo vo­do­staj i vre­men­sku prog­no­zu, i to naj­vi­še po­dat­ke ko­ji se od­no­se na se­ver Cr­ne Go­re, jer nam oda­tle sti­žu ve­li­ke vo­de, u ovo do­ba go­di­ne po pra­vi­lu ve­o­ma hlad­ne zbog to­plje­nja sne­ga po cr­no­gor­skim pla­ni­na­ma. Ali ako je vo­do­staj od­go­va­ra­ju­ći, ulov ne iz­o­sta­je.

NA­KON TRI PO­PLAV­NA TA­LA­SA u tri me­se­ca, od no­vem­bra do ja­nu­a­ra, sa na­do­la­sci­ma vo­de i od po tri me­tra, ri­bo­lov­ci u Pri­je­po­lju i okol­nim gra­do­vi­ma uže­le­li su se pe­ca­nja na Li­mu. Ne­kih de­ša­va­nja bi­lo je »u pa­u­za­ma« iz­me­đu po­pla­va, naj­vi­še na Pot­peć­kom je­ze­ru (kon­kret­no oko Ku­čin­skog mo­sta u Bi­stri­ci), ali tek mi­nu­la zi­ma, ge­ne­ral­no gle­da­ju­ći, ni­je bi­la ni na­lik na pret­hod­ne. Iz­o­sta­li su obil­ni ulo­vi krup­nih sko­ba­lja na ve­štač­ku tra­vu i hleb, ka­rak­te­ri­stič­ni za cen­tar Pri­je­po­lja i vir oko Vi­se­ćeg mo­sta, a ri­be je bi­lo ma­nje u sko­ro svim zi­mov­ni­ci­ma. Za­to su svi želj­no do­če­ka­li to­pli­je da­ne i opa­da­nje i bi­stre­nje vo­de po­čet­kom mar­ta. Za­vi­sno od afi­ni­te­ta, mam­ca i na­či­na pe­ca­nja, ri­bo­lov­ci se u ovom pe­ri­o­du opre­de­lju­ju za od­la­zak na ži­vi tok ili na Pot­peć­ko je­ze­ro, tj. na nje­gov gor­nji deo, gde se tok re­ke još ose­ća.

PE­CA­NJE NA PLO­VAK na Li­mu je ube­dlji­vo naj­za­stu­plje­ni­ji vid ri­bo­lo­va. Ve­ći­na ri­bo­lo­va­ca ko­ri­sti bo­lo­nje­ze du­ge do 5 m jer zbog da­lji­ne za­ba­ci­va­nja i ši­ri­ne re­ke ne­ma po­tre­be za du­žim šta­po­vi­ma. Na plo­vak se pe­ca i na je­ze­ru, ali su tu bo­lji iz­bor du­ži šta­po­vi, a na me­sti­ma sa ve­ćom du­bi­nom (od 5 do 10 m) ko­ri­ste se, na­rav­no, si­ste­mi sa kli­ze­ćim plov­ci­ma. Je­ze­ro je po­pu­lar­no i za­to što je na nje­mu do­zvo­ljen ri­bo­lov na cr­vi­će, či­ja je upo­tre­ba i za mam­če­nje i za pri­ma­mlji­va­nje za­bra­nje­na u ži­vom to­ku, uz­vod­no od as­falt­ne ba­ze užič­kog pred­u­ze­ća Pu­te­vi.

KA­DA JE SKO­BALJ LENJ i ne­ak­ti­van, u ve­o­ma hlad­noj vo­di, ka­kva je po­čet­kom pro­le­ća zbog to­plje­nja sne­ga uobi­ča­je­na, fi­der zna da bu­de je­di­ni efi­ka­san na­čin da se do­đe do ulo­va. Na Li­mu, kao re­ci ko­ja u ve­li­kom de­lu go­di­ne pru­ža ide­al­ne uslo­ve za plov­ka­re­nje, do­ma­ći fi­de­ra­ši su ret­ki, a Pri­je­polj­ci ko­ji su se opre­de­li­li za taj vid ri­bo­lo­va naj­če­šće idu na je­ze­ro, tj. na te­ren na kom je do­zvo­lje­na upo­tre­ba cr­vi­ća i na kom im dru­štvo pra­vi znat­no vi­še fi­de­ra­ša iz dru­gih gra­do­va.

Naj­po­pu­lar­ni­ja me­sta su tak­mi­čar­ska sta­za na­zva­na Port Said i de­lo­vi je­ze­ra oko Ka­me­no­lo­ma i Ku­čin­skog mo­sta, ali su tu i naj­ve­će gu­žve. Oni ko­ji ima­ju ča­mac za­to su u ve­li­koj pred­no­sti, jer mo­gu da pe­ca­ju i na mno­gim de­lo­vi­ma je­ze­ra na ko­ji­ma je oba­la ne­pri­stu­pač­na, naj­če­šće zbog gu­stog ra­sti­nja.

PO­ČET­KOM I SRE­DI­NOM mar­ta, dok se u to­ku i na plo­vak do­bi­ja­la tek po­ne­ka ri­ba, se­ri­ju od­lič­nih ulo­va na de­lu je­ze­ra oko ušća Dre­nov­ske re­ke ostva­ri­li su Ne­boj­ša Di­vac i Jo­van Špa­nje­vić. Ina­če vr­sni plov­ka­ro­ši, po­sled­njih go­di­na se u pro­le­će opre­de­lju­ju sa­mo za fi­der, što im je i ove go­di­ne da­lo do­bre re­zul­ta­te. U ovom pe­ri­o­du do­bi­ja­li su is­klju­či­vo krup­ne sko­ba­lje, te­ške od 700 g do čak 1,7 kg, ko­li­ko je me­rio naj­ve­ći. Dok je tem­pe­ra­tu­ra vo­de ni­ska, za pri­hra­nji­va­nje ri­be ko­ri­ste sa­mo či­ste cr­ve, ko­je pla­si­ra­ju hra­ni­li­ca­ma ma­got ti­pa (tj. sa za­tvo­re­nim kra­je­vi­ma). Za­vi­sno od du­bi­ne i br­zi­ne to­ka bi­ra­ju te­ži­nu hra­ni­li­ca... (-Ceo tekst mo­že­te pro­či­ta­ti u Ri­bo­lo­vu br. 581-)