Dugo potpuno neopravdano potcenjivani bucov, poslednjih godina postaje sve interesantniji varaličarima, od kojih mnogi tek sada kada mu se ozbiljnije posvećuju uočavaju koliko ume da bude nepredvidljiv i nezgodan protivnik. U ovom periodu, kada je izrazito aktivan, jedna lokacija na tekućicama mu posebno odgovara, a ribolov na njoj ume da bude vrlo protivan
Sa bistrenjem i opadanjem nivoa reka, usporavanjem toka i zagrevanjem vode na temperaturu veću od 20° C, nivo kiseonika rastvorenog u njoj opada i riba se premešta na one delove gde su joj uslovi za boravak i ishranu povoljniji. Sva mesta na reci sa većom aeracijom i protokom vode će biti gušće naseljena ribom i interesantna za ribolov. Keder će se masovno okupljati iza brana i ustava, na brzacima i prelivima, kao i na mestima na kojima je dotok vode pojačan, bilo zbog rada pumpi ili nekog prelivnog sistema. Priliv sveže vode i ubrzanje toka izazivaju pomeranje i grupisanje riba, intenziviranje života u vodi i pokretanje lanca ishrane, što će sve trajati onoliko koliko i promena kojom je izazvano.
NA CRNO-BELOJ FOTOGRAFIJI uz ovaj tekst dat je prikaz brane na vodotoku srednje širine, sa kontrolisanim protokom vode, kao i položaji ribolovaca nizvodno od brane sa kojih se bucov može uspešno varaličariti. Najveća koncentracija kedera je ispod brane, na mestu najveće aeracije vode, tj. tamo gde se ona peni i vrtloži. U zavisnosti od visine pada vode i intenziteta protoka, mesto okupljanja ribe će biti veće ili manje. U svakom slučaju, kada je brana otvorena, sva riba iz okruženja će se okupiti na mestu na kome je dotok vode najveći. Brana, kao fizička prepreka slobodnom kretanju riba duž reke, poznato je okupljalište u periodima u kojima migratorne vrste putuju uzvodno. U letnjem periodu, kada nema izrazitih uzvodnih migracija, jedina struktura u odnosu na koju se keder locira je aerisani deo vode ispod brane. Pena, vrtloženja i smerovi sporednih tokova će za ribolovca biti orijentiri prema kojima će vršiti procenu položaja kedera i položaja bucova. U vodi će najčešće biti više generacija kedera, koji će se kretati nezavisno jedni od drugih i na različite načine. Njih će proganjati bucovi različitih uzrasnih klasa, i to na različite načine. To upućuje ribolovca da mora imati u »rukavu« više tehnika i trikova, koje će primenjivati u skladu sa različitim dešavanjima.
CILJNI RIBOLOV VIĐENE RIBE nije moguć kada se love ribe dna, ali kada nam je potencijalna lovina na površini, tj. tik ispod nje i njena aktivnost se može uočiti, što nam omogućava da procenimo i veličinu, cilj je uloviti najveću ribu. Posmatranjem i analizom dešavanja, pri čemu treba razlikovati ko, gde, šta i na koji način proganja, možemo proceniti i gde je tzv. dominantno mesto, koje će u odnosu na strukture i kretanje kedera zauzeti najveći bucov. U nekim situacijama će njegovo prisustvo biti uočljivo prema mestu raubovanja, a nekad će sa iste lokacije napadati plen na više mesta. U svakom slučaju, ribolovac mora nastojati da ostane neprimećen, jer je nebrojeno mnogo puta dokazano da je krupnog bucova koji uoči potencijalnu opasnost gotovo nemoguće prevariti, tj. navesti da uzme veštački mamac.
Betonska konstrukcija brane je takva da ribolovac nema zaklon. Držanje na dovoljnoj udaljenosti i biranje odgovarajućih uglova postavljanja u odnosu na mesto aktivnosti bucova su jedini načini da ostanemo neprimećeni. Pogrešno je istrčavati odmah na mesto A, a i kada to učinimo treba da se odmaknemo od ivice toliko da nam se kontura ne vidi, ako je ikako moguće. Najisturenije mesto, u ovom slučaju, može biti najbolji zaklon, ako se prilaz obavi iz odgovarajućeg ugla. Visina položaja A omogućava dobar pregled i kontrolu mesta, ali ugao vođenja varalice je velik, što sužava izbor upotrebljivih modela i onemogućava dužu putanju vođenja. Prezentacija se može obaviti samo na površini A i to glavinjarom, koja prilikom povlačenja teži zaranjanju ili opterećenim voblerom.
Ribolovac sa položaja B može neprimećeno da izvrši prezentaciju bucovima koji love na površini B, ali je viđen od svih nizvodno i bliže lociranih bucova. Sa svog položaja može upotrebiti više tipova varalica u vrlo kratkom periodu, nakon čega sledi pauza i promena mesta. Prednost položaja B, u odnosu na ostale, je u mogućnosti poprečnog vođenja varalice u odnosu na vrtložna strujanja odmah iza pene, pri čemu će verovatnoća napada u prvih nekoliko izbačaja biti najveća. Ako je površina B u dometu relativno lakih varalica, prvi pokušaj prevare treba obaviti manjim tonućim voblerom uže forme... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 408-)