Uprkos tome što je varaličarenje u neprestanoj ekspanziji, naročito među mlađim ribolovcima, štuka se kod nas, kao i u mnogim drugim evropskim zemljama, i dalje najviše peca na kedera, i to uglavnom na plovak, tj. na sistem nazvan balerina. Kao i mnoge druge tehnike, i ta najbolje rezultate donosi onima koji ne robuju navikama i spremni su da eksperimentišu, posebno onda kada riba nije naročito raspoložena za jelo. Saveti koji slede namenjeni su upravo takvim ribolovcima.
1. JEDNOSTAVNE MONTAŽE. Na našim vodama se često mogu videti štukaroši (pogotovo oni manje iskusni) koji uporno koriste komplikovane sisteme, sastavljene od mnoštva elemenata, pa nepotrebno troše i vreme i novac da ih naprave, a onda neretko gube nerve zbog čestog mršenja, kidanja i prevezivanja.
Glavna prednost svih jednostavnih sistema nad složenima je u malom broju kritičnih mesta na kojima bi montaža mogla da popusti u trenutku kada na štapu imamo veliku ribu. Primera radi, na najprostijoj verziji šetajuće balerine, sa olovom između plovka i predveza sa udicom, postoji samo jedan čvor (onaj kojim je osnovna struna spojena sa predvezom), pa tako i samo jedna slaba tačka (pod pretpostavkom da imamo kvalitetnu udicu i sajlicu. Ovakva montaža se lako i precizno zabacuje, a pritom se skoro nikada ne mrsi, jer leti kao metak, za razliku od nekih drugih, takođe popularnih sistema. Montažu sastavljenu od malog broja delova napravićemo lako i brzo, a ako se ukaže potreba prepravićemo je za svega minut-dva, bez nerviranja i upotrebe mnoštva sitnica i dodataka, tj. od sitnog pribora koji može stati i u džep prsluka ili jakne.
2. VELIKI KEDERI. Uvek se trudim da temeljno argumentujem svoju dugogodišnju naklonost ka krupnim kederima, ali imam utisak da se većina onih koji se ne slažu sa takvim pristupom uvek hvata samo za činjenicu da pravilo »veliki mamac – velika štuka« u praksi često ne važi... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 337, od 22.11.2013.-)