Glavna struna je u fideru jednako bitna kao i u svim drugim tehnikama. Ali nije nevažno ni šta će biti iza nje, a šta ispred. Saznajte kako da uštedite dosta novca a da pri tom imate potpuno pouzdan sistem dobro izbalansirane snage.
Fiderom možemo, isto kao i bilo kojom drugom dubinkaškom i plovkaroškom tehnikom, pecati tako što ćemo špulnu mašinice naprosto napuniti monofilom (najlonom) u prečniku po izboru i za njega pričvrstiti predvez sa udicom. Dosta ribolovaca tako i postupa, ali su mnogi, među kojima sam i ja, razradili neke druge varijante, pa im se struna sastoji od nekoliko delova različitih debljina i funkcija. Konkretno, moja glavna struna sastavljena je od tri ili četiri segmenta, a razloga za takvo »komplikovanje« je više. Osnovni je ekonomski, jer intenzivno koristim više mašinica, pa zbog habanja i kidanja moram da zamenim najlone na svima njima bar jednom u sezoni, a to za mene, kao i za ogromnu većinu srpskih pecaroša, odavno nije mali izdatak. Drugi razlog je funkcionalne prirode, jer »sistem« treba sastaviti tako da bude što efikasniji, tj. da nam omogući da »radni« deo najlona (onaj kojim zapravo pecamo) iskoristimo do krajnjih granica.
PODLOGA. Idealno bi bilo da imamo mašinicu (mašinice) sa plitkim (tzv. meč) špulnama, kapaciteta oko 100m/0,18mm. Takav kalem (koji prima otprilike duplo manje od standardnog za čekrk veličine 3.000 po Shimanu) možemo bez većeg udara na budžet kompletno napuniti najlonom na koji pecamo. Osim toga, mašinicom sa plitkom špulnom se lakše zabacuje na veće daljine, budući da je trenje strune o rub kalema manje.
Premda nemaju svi modeli mašinica plitke špulne, to nije nerešiv problem. Odavno ribolovci klasične (duboke) kaleme svojih čekrka na veštački način pretvaraju u plitke, namotavajući na njih do određene granice neki jeftiniji najlon. Podloga može biti različitih debljina, ali je najbolje da bude prečnika sličnog ili identičnog onom na koji pecamo. Ukoliko je previše tanka, trebaće nam je mnogo, a ako je predebela, može se desiti da dobijemo neravnu površinu, na koju se »radna« struna neće lepo složiti, što za posledicu često ima skraćenje zabačaja i povećanu mogućnost mršenja. U fideru se za podlogu najčešće koriste najloni debljine od 0,18 do 0,30 mm. Ja sam dugo uzimao jeftin, a s obzirom na cenu kvalitetan Enerogteam Carp Hunter Feeder... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br 370-)