Peleti svih veličina se iz godine u godinu sve više koriste za prihranjivanje riba, kako u pecanju na plovak, tako i u modernom ribolovu sa hranilicom. Oni najmanji su najosetljiviji, pa moramo posebno voditi računa da ih tokom pripreme ne nakvasimo previše, jer tako postaju neupotrebljivi za fider. Evo kako da izvučete maksimum iz njih
U Engleskoj sportski ribolov ne samo na komercijalnim revirima već i na otvorenim vodama nezamisliv je bez peleta. U kontinentalnom delu Evrope, pa tako i kod nas, oni nisu nepoznanica, ali nisu ni naročito popularni, potpuno neopravdano. Uzmu li se u obzir njihove karakteristike, pre svega hranljiva vrednost, činjenica da su generalno namenjeni krupnijoj ribi, kao i višestruke mogućnosti njihovog plasiranja odnosno prezentacije, nema skoro nijednog razloga da ih ovdašnji ribolovci ne koriste. Stoga ćemo detaljno opisati postupke pripreme i načine upotrebe mikropeleta kao prihrane.
Pelete je vrlo jednostavno plasirati prilikom pecanja na plovak: izbacuju se rukom, praćkom ili »spuštaju« na željenu poziciju kup-kitom (malom šoljom koja se postavlja na vršni deo štapa). U fideru, međutim, da bi se mikropeleti mogli formirati u kalupima metod hranilica ili »pakovati« u kavezne, neophodno je nakvasiti ih ne bi li malo omekšali i postali lepljivi. Za razliku od krupnijih peleta, sitni se moraju pažljivo pripremiti, jer ako se prekvase postaju kašasti, usled čega ih je nemoguće plasirati hranilicama. Zato ih nikako ne treba prelivati vodom, odnosno potapati, već ih valja blago i postepeno vlažiti pomoću prskalice (ukoliko je nemate pri ruci, možete ih kvasiti mokrom rukom, koju ćete povremeno umakati u posudu sa vodom). Dok ih energično mešate, primetićete kako vrlo brzo upijaju tečnost i postaju teži. Koliko je vremena potrebno da bi se mogli koristiti za prihranjivanje zavisi od vrste peletića tj. njihove kompaktnosti i tvrdoće, ali je to u svakom slučaju manje od jednog minuta. A da li su dobri može se proveriti jednostavnim stezanjem u šaci. Ako se kugla (odnosno »ćevap«) lako formira i peleti drže formu, onda su spremni za upotrebu. U slučaju da je to neophodno uvek se mogu dokvasiti. Napominjem da nakvašene pelete treba čuvati od direktne sunčeve svetlosti i toplote jer se brzo isušuju, pa nije loše u periodu između dva punjenja hranilice na posudu staviti poklopac ili blago navlaženu krpu... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 399-)