Sredina leta, kada mlađ pohrli iz kubika i pritoka u kojima se izmrestila, pravo je vreme za lov krupnih grabljivica na male varalice. Ali, takvi mamci mogu biti efikasni i znatno ranije, pogotov u lovu bucova, samo pod uslovom da je voda bistra
Zima koja je bila vrlo blaga na kraju nam je pokazala zube i odužila se, a kada je »baba Marta« konačno popustila, mnoge vode su nadošle, uključujući i Tamiš, koji se u donjem toku na velikom broju terena izlio, pa sredinom aprila praktično nigde oko Opova nije bilo izglednih mesta za pecanje. Zato me je veoma obradovao poziv mladog i perspektivnog varaličara Jovice Momčilova da se nađemo nizvodno od Opovačke brane i tu testiramo njegov novi komplet za ultralako varaličarenje.
– Može da se dobije poneki sitan bucov – rekao mi je on i dodao: – A javljaju se i one »konjine«, ali te ovog proleća niko još nije uspeo da prevari.
DOŠAO SAM NA VODU SAT ranije od dogovorenog vremena i iznenadio se time što je voda bila bistra, iako znatno viša nego što je uobičajeno. To mi je ujedno momentalno pružilo odgovor na pitanje zašto niko ne uspeva da uhvati gorepomenute »konjine«, tj. velike bucove. Po bistroj vodi, pokazalo se do sada više puta, oni mogu da prepoznaju pokušaj prevare i zato umeju da odustanu od napada, nekad i u poslednjem trenutku. Kada se to desi, može nam se učiniti da su promašili varalicu, ali verujte mi na reč, bucovi teži od dva kilograma retko promašuju. U to sam se najubedljivije uverio pre nekoliko godina, kada smo testirali razne varalice, puštajući ih sa mosta na brani u brzak, ostavljajući ih da rade u »leru« i posmatrajući kako se ponašaju. Sa visine smo imali odličan pregled, znatno bolji nego pri bilo kom pecanju sa tamiške obale, a nije nam bilo lako da poverujemo u ono što nam se tokom ovog ogleda pred očima odigravalo! Naime, najveći bucovi su izranjali i prilazili varalicama, koje bi često brzo osmotrili, i potom jednako munjevito nestajali u dubini ukoliko im se ne bi dopala, a ako im ništa ne bi bilo sumnjivo, jednako su brzo udarali i nijednom nisu omašili. Na našu žalost, vrlo malo varalica je prošlo test – uglavnom su to bili najmanji modeli Rapale (CountDown od 3 i 5 cm i Original Floater od 5 cm), Calypso Fantom od 3 i 4,5 cm i još nekoliko ručno rađenih voblera sličnih dimenzija. Svim tim varalicama bilo je zajedničko to da nisu bile duže od 5 cm, da su u prirodnim dekorima i da imaju sitniju vibraciju. Posmatrajući ove bucovske napade i odustajanja zapitali smo se koliko puta nam se to desilo na vodi a da toga nismo ni bili svesni.
POSLEDNJIH DANA PRED izlazak ovog broja Ribolova, na Tamišu kod Opova se bucov javljao vrlo retko, i to u blizini same ustave. Otprilike na svakih dvadesetak minuta lupio bi po površini neki od »konja«, ali kako na taj deo pristup pecarošima nije dozvoljen, nisam ni razmišljao o njima. Pažnju sam usmerio na oko pet metara dug ravan deo betona, koji je bio pod vodom dubokom oko pola metra, iza kog naglo počinje dubina... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 452-)