Lov smuđa varalicama od meke gume jedan je od najzahtevnijih vidova slatkovodnog varaličarenja, pa nije nimalo čudno što specijalisti imaju visoke kriterijume po pitanju svih bitnih delova pribora, a pogotovo štapova, koji moraju da imaju neke osobine koje nije nimalo lako spojiti u jednom blanku
Nema spora oko toga da se riba može uloviti svim i svačim, ali je sasvim sigurno da ćemo do rezultata doći tim lakše što nam je pribor bolji i primereniji tehnici koju primenjujemo, a uz to ćemo, što je mnogima čak i važnije, više uživati u samom ribolovu. To važi i za sve štapove, pogotovo za one prvenstveno namenjene džigovanju smuđa, vrlo zahtevnom vidu ribolova, koji traži od štapa neke karakteristike koje ne umeju baš svi konstruktori i dizajneri najsrećnije da uklope. Ukupno uzev, ponuda kvalitetnih štapova za ribolov na našem tržištu i nije loša, ali se do pre neku sezonu mali broj firmi usuđivao da uveze nešto što je našim ribolovcima nepoznato, čak i ako je u svetskim okvirima bilo odavno dokazanog kvaliteta, jer su dugo najbolje prolazile proverene robne marke, tj. one koje su izdržale poduži test vremena. S druge strane, međutim, onih nekoliko brendova više klase koji su se pojavili poslednjih godina, »drznuvši se« tako da zatalasaju pomalo učmalo tržište, uglavnom se lepo primilo, pa se ipak može reći i da se stvari postepeno menjaju u tom pogledu. Poslednji u nizu tih uvoznika, koji su pokazali spremnost da rizikuju i ribolovcima ponude nešto u svetu provereno a kod nas novo je Fanatic Tackle Shop iz Beograda, koji je pored brojnih u Srbiji popularnih brendova veštačkih mamaca, kao što su francuski Delalande, nemački Profi Blinker i japanski Keitech, koje smo do sada morali da nabavljamo iz inostranstva, u svoju ponudu od samog početka rada uvrstila i vrhunske varaličarske štapove Hearty Rise, koji se oko tri decenije prave na Tajvanu, od visokokvalitetnog japanskog karbona, uz upotrebu pretežno japanske opreme (vođica i držača čekrka) i ponajpre baš za izuzetno zahtevno tržište Zemlje izlazećeg sunca. Budući da sam prethodnih godina, sticajem okolnosti, imao priliku da u lovu smuđa (uglavnom tehnikom džigovanja) isprobam dva štapa iz serije Evolution II i jedan iz serija Predator i da u više navrata budem svedok njihovog ponašanja u ribolovu i vađenju krupnih riba, ovoga puta ću vam ih u kratkim crtama predstaviti.
IZ PALETE EVOLUTION II, pecao sam na dvodelce od 2,3 m, t.b. do 42 g i t.b. do 28 g... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 452-)