Sve manji broj ribolovačkih radnji u kojima se može pre kupovine pogledati širok asortiman pribora i opreme, ali i dobiti dobar savet od kompetentnog prodavca, čini da pecaroši, pogotovo početnici i nedovoljno iskusni, lutaju i greše pri izboru raznih stvari, pa i mašinica za različite vidove modernog pecanja sa hranilicom
Početnici se veoma često nalaze u velikoj dilemi kada nabavljaju prvu mašinicu za ribolov hranilicom. Pod uticajem modernog agresivnog marketinga, ali i raznih pogrešnih preporuka nedovoljno upućenih kolega ili pak trgovaca (kojima, ruku na srce, nije uvek lako da budu objektivni u odnosu na svoju i tuđu robu, a mnogi naprosto nisu dovoljno upućeni u materiju), dešava se da nedovoljno iskusni fideraši ili oni koji tek nameravaju da počnu da pecaju ovom popularnom tehnikom naprave potpuno pogrešan izbor. A moguće ga je izbeći...
VELIČINA mašinice je prvo na šta treba obratiti pažnju prilikom kupovine. Najčešće se u fider ribolovu upotrebljavaju mašinice veličine od 3.000 do 6.000 po Shimanu (ove prve teške su tristotinak grama i imaju standardnu špulnu kapaciteta oko 100m/0,30 mm, dok druge primaju oko 200m/0,30 mm i težina im je 400-500 g, zavisno od modela, proizvođača i upotrebljenog materijala). Početnicima skrećem pažnju na činjenicu da se oznake razlikuju od firme do firme, pa recimo Daiwa čekrci istih oznaka imaju znatno veći kapacitet (i težinu), a ima i dosta robnih marki kod kojih su veličine označene u dvocifrenim ili trocifrenim brojevima, pa se pri poručivanju preko interneta ili biranju u prodavnici ne vredi oslanjati samo na oznaku, već treba pogledati koliko najlona staje na kalem i koliko je mašinica teška.
Zavisno od vida fidera, odnosno od karakteristika terena i konkretne situacije, mašinica određene veličine može biti zgodnija od ostalih, a ona neke druge – praktično neupotrebljiva. Previše je različitih mogućnosti da bismo ih mogli sve pobrojati, ali načelno stvari stoje ovako – za lakše varijante, tj. za pecanje na manje zahtevnim terenima (na stajaćoj ili sasvim sporoj tekućoj vodi, na daljini do 40 m, uz korišćenje lakših hranilica – do 40 g) love sitnija i srednje krupna riba, koriste se finiji štapovi (manje t.b.), za koje su pravi izbor mašinice veličine 3.000-4.000 (po Shimanu). Veće mašinice od tih se mogu, naravno, koristiti, ali su one previše teške (blizu 600 g ili čak nešto više imaju modeli srednje klase u veličini 6.000), što vodi prevelikom opterećivanju ruke i bržem umaranju ribolovca, pa i nepreciznijem pecanju, sporijem reagovanju itd. S druge strane, sa suviše malom mašinicom otežano je zabacivanje na veću daljinu, a i znatno je sporije namotavanje najlona, što nekada može da bude ključan faktor efikasnosti.
Zahtevni vidovi fidera, kao što su lov na velikim rekama i većim daljinama, korišćenje hranilica težih od 40 g, lov krupnije ribe, kao i pecanje metod varijantom, uslovljavaju i upotrebu robusnijih mašinica. To su uglavnom lakše »šaranske« mašinice, veličine 5.000-6.000. Njihova glavna karakteristika je da imaju veliku špulnu, koja omogućava plasiranje sistema na veće daljine, uz manji napor, te veću brzinu namotavanja najlona.
KOČNICA JE SLEDEĆE o čemu treba povesti računa... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 468-)