Među našim ribolovcima uvreženo je mišljenje da se klen u hladnijem delu godine i na stajaćicama i na tekućicama neuporedivo lakše i uspešnije lovi na prirodne mamce nego na varalice. Ovaj prilog samo je jedan u nizu dokaza da stvari ne stoje baš tako i da se i blinkerisanjem klen, uz odgovarajući pristup, može odlično hvatati čak i kada je temperatura vode blizu tačke mržnjenja
U zimskom periodu većina kolega koje love klena varaličarenjem privremeno odustaje od svog hobija i čeka proleće ili prelazi na lov nekom drugom tehnikom. Samo mali broj onih najupornijih i najzagriženijih nastavlja da se nadmudruje sa omiljenom grabljivicom, i to sve dok ih sa vode ne oteraju led i velike hladnoće, koje onemoguće pecanje ili ga otežaju toliko da ono izgubi smisao.
Ja sam jedan od tih koji do poslednjeg momenta nastavljaju sa varaličarenjem, a za takav pristup sam prošle nedelje, tačnije u četvrtak, 6. decembra, bio nagrađen fantastičnim ribolovom, doduše bez kapitalaca, ali sa dvocifrenim brojem uhvaćenih klenova i još većim brojem napada, promašaja i spadanja. Oduševljen doživljenim, bez premišljanja sam prihvatio predlog glavnog urednika Ribolova da napišem nešto o svojim iskustvima u zimskom lovu jedne od najpopularnijih riba naših voda na veštačke mamce.
U zimskim uslovima, tj. u izrazito hladnoj vodi, klenov metabolizam je veoma usporen, pa mu treba manje hrane nego u ostalim delovima godine, a uz to nije raspoložen da jurca za plenom, već je prvenstveno orijentisan na kupljenje onoga što mu se nađe ispred nosa ili što mu tok praktično sam ubaci u usta. Tim okolnostima treba da prilagodimo svoj pristup, a i pribor koji koristimo.
UMESTO BRZOG ŠTAPA, kakav mnogi varaličari najviše vole i često koriste, sada bi trebalo odabrati neki paraboličniji, a na mašinicu bi umesto pletenice svakako valjalo namotati neki monofil (najlon ili fluorokarbon odgovarajuće debljine). Glavni razlog za takav izbor leži u tome što je riba troma, usled čega su joj napadi spori i mlaki, pa su kačenja često plitka, što ako je štap oštar a struna netegljiva lako može za posledicu imati da udica proseče usta i da nam riba spadne. Nasuprot tome, mekši štap i tegljivija struna bolje amortizuju udare tokom borbe i težinu ribe, pa su nam veće i šanse da je sa takvim kompletom u opisanim uslovima zamorimo i izvadimo. Osim toga, monofil (bilo da je najlon ili fluorokarbon) ne upija vodu, pa će se manje lediti i on i vođice kroz koje prolazi, što u situaciji kada je temperatura vazduha i vode oko nule može gotovo sasvim onemogućiti ribolov upredenom strunom. Za zimsko varaličarenje klena na Crnom Timoku ja koristim teleskopski štapić dužine 1,8 m i deklarisane težine bacanja od 5 do 15 g, sa malom mašinicom, koja može da primi stotinak metara najlona prečnika 0,18-0,20 mm, što je sasvim dovoljno budući da su u toj vodi i klenovi kilaši veoma retki, te da su oni koji se tu love u proseku znatno manji, pa gorenavedenim kompletom mogu da savladam svakog »glavonju« koji mi udari, a i da uživam i u borbi sa manjim jedinkama, kakve se najčešće javljaju.
KADA JE REČ O MESTU, sada je stvar u neku ruku lakša, a u neku teža... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 469-)