U poslednjih desetak godina se mnogo ribolovaca širom Evrope, pa i kod nas preorijentisalo na fider tehniku. Ona je veoma efikasna i ne traži mnogo pribora, ali njegovi delovi moraju biti dobro odabrani i uklopljeni, kako bismo bili što efikasniji, a štap je jedan od ključnih. Evo na šta treba posebno obratiti pažnju pri njegovom izboru
Štapovi se ne kupuju baš svakog dana, pa pre nego što se mašimo za novčanik treba dobro da razmotrimo sve činjenice od značaja za donošenje odluke o izboru konkretnog modela. A moj prvi i najvažniji savet onima koji su rešili da pazare svoj prvi fider štap je da ne žure. Do valjanih informacija se pre svega može doći od iskusnijih kolega i to treba da nam bude primarno, dok predloge prodavaca i predstavljanja dostupna na internetu treba uzeti u obzir, ali sa rezervom, proveravajući iznete tvrdnje kod tzv. nezavisnih izvora pre nego što ih uvažimo (naravno, to nije neophodno ako trgovca dobro poznajemo i uvereni smo da je njegova preporuka objektivna i dobronamerna, a ne posledica želje da nam proda nešto što mu se dugo vuče po magacinu).
KAKAV ŠTAP? Na samom početku treba definisati kakav nam model uopšte treba. A to zavisi pre svega od uslova na terenu na kome ćemo pretežno loviti. Za početnika koji ide na različite vode idealan je tzv. univerzalni (ili prelazni) fider, tj. onaj koji je po karakteristikama negde između finih (laganih) modela za belu ribu i snažnijih (robusnijih) štapova, pogodnih za daleko izbacivanje većih tereta, kao i za lov krupnijih riba (takve fidere ribolovci zovu »rečni«, »šaranski«, »dalekometni«...). Težina bacanja tih srednje snažnih štapova kreće se u rasponu od 70 do 100 g, a oni nam mogu pružiti dovoljno zadovoljstva i pri lovu sitnije ribe na manje zahtevnim terenima (bodorke, deverike na mirnim vodama i sl.), ali i odgovoriti većini zahteva kada se lovi krupnija riba nešto težim hranilicama, na srednjim i većim daljinama (40-80 m). Ukoliko je neophodno da koristimo hranilice veće težine od 80 grama ili ako je daljina zabačaja preko 70-80 m, odnosno ako se love krupnije ribe (preko 2-3 kg), a uz to na terenu ima i prepreka, onda obavezno treba odabrati štap realne težine bacanja preko 120 g. Ljubitelji sitnije bele ribe i mirnije vode mogu se, nasuprot tome, zadovoljiti i nekim finijim štapom, čija težina bacanja ne mora da prelazi 70 g.
ŠTA JE TO AKCIJA ŠTAPA? Meki, brzi, spori, oštri... – neki su od termina kojima se opisuje akcija štapa, odnosno njegovo ponašanje pri opterećenju (pre svega pri zabačaju i izvlačenju ribe). I u ovom slučaju izbor diktiraju uslovi (tj. karakteristike terena na kome pecamo i najčešće veličine riba koje lovimo), pa mekane (spore, parabolične...) štapove, koji se savijaju celom dužinom blanka (skoro do same drške), upotrebljavamo ponajpre za lov sitnije ribe ili šaranskih vrsta na manje zahtevnim revirima (na kojima se peca lakšim hranilicama, na manjim daljinama i u vodi u kojoj nema prepreka). Oštri ili brzi štapovi su uglavnom kruti i služe za plasiranje hranilica na veće daljine, a njihova akcija se često naziva »vršnom«, jer se savijaju samo pri vrhu. Srednje oštri štapovi su tzv. prelazna varijanta između dve pomenute grupe i kod njih je stepen savijanja, kao što im »opisno ime« kaže, u srednjem delu štapa ili u gornje dve trećine. To je grupa fidera koji su najtraženiji i najprodavaniji, jer su upotrebljivi u širokom spektru situacija.
KOJU DUŽINU ODABRATI? Dužina štapova je česta tema sporenja fideraša, čak i iskusnih. Smatram, međutim, da za time nema potrebe. Najčešća dužina fidera je 3,6 m, a sa tolikim štapom možemo pecati na maltene svakom terenu. Kratke štapove (tzv. pikere), od 2,7 do 3,3 m, opravdano je koristiti kada se lovi na malim daljinama, kao i onda kada nemamo dovoljno prostora za zabačaj (zbog plovnih objekata, odsečene obale ili visoke vegetacije iza leđa). Većina kraćih modela su finiji fideri za belu ribu, ali ima i nekih koji su snažniji i namenjeni lovu sa plovnih objekata (čamca, splava, broda...).
Fideri većih dužina, počev od 3,9 m, preko 4,2 m, pa do 4,5 m, što je već izvesno vreme maksimum za štapove sa izmenljivim punim vrhovima, upotrebljavaju se za lov na većim distancama i za pecanje na rekama (gde je, između ostalog, potrebno da podižući vrh što više uvis smanjimo dužinu najlona... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 470/471-)