Većina se naših varaličara u drugoj polovini godine lovu štuke posvećuje tek nakon prvog jačeg jesenjeg zahlađenja, posle kog sitna riba počinje da se povlači ka dubljim mestima, a ta grabljivica znatno aktivnije da se hrani. Međutim, neretko štuka proradi čim noći postanu malo duže, tj. već od sredine leta, naročito na terenima sa iole većom dubinom, tj. sa koliko-toliko svežijom vodom. To na najbolji način potvrđuju ulovi koje su tokom druge polovine avgusta ostvarivala moja braća Bojan i Milan Stojićević na Kostolačkom kanalu. Premda on među štukolovcima nije ni izbliza tako popularan kao obližnji Kostolački dunavac ili Šugavica, u njemu ima lepih riba, pa i pravih kapitalki.
Njih dvojica su skoro svakodnevno izlazila na vodu i pecala bar po sat dva, i to iz čamca nošenog (veoma sporom) strujom i vetrom, kako ne bi uznemiravali ribu jakim vibracijama i zvukom motora ili vesala.
Najviše udaraca imali su po obodima priobalnog pojasa trave, tamo gde dubina iznosi oko dva metra ili više. Varalice su vodili kroz sve slojeve, ali su štuke uglavnom napadale mamce na »pola vode« ili čak bliže površini.
Bokijeva i Mikijeva zapažanja potvrđuju nepisano pravilo da je za varaličarenje štuke oblačno vreme povoljnije od sunčanog... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 332-)