Ru­ko­va­nje mul­ti­pli­ka­to­rom mo­že bi­ti tra­u­ma­tič­no is­ku­stvo uko­li­ko ne zna­mo osnov­ne prin­ci­pe funk­ci­o­ni­sa­nja te naprave i ne na­u­či­mo če­mu ko­ji deo slu­ži. A za la­ko i pre­ci­zno za­ba­ci­va­nje naj­bit­ni­ji su de­lo­vi či­ju ulo­gu opi­su­je­mo ovo­ga pu­ta

Ve­ro­vat­no ste pri­me­ti­li da se mul­ti­pli­ka­to­ri pra­ve u dve ver­zi­je, sa ru­či­com sa le­ve ili de­sne stra­ne. Ko­ju će­mo va­ri­jan­tu iza­bra­ti, za­vi­si kod nas naj­vi­še od to­ga da li je ri­bo­lo­vac le­vo­ruk ili de­sno­ruk, a u Ame­ri­ci i Skan­di­na­vi­ji pr­ven­stve­no od afi­ni­te­ta, tj. ose­ća­ja, jer ta­mo i mno­gi de­šnja­ci dr­že štap to­kom pe­ca­nja u le­voj ru­ci, dok de­snom okre­ću ru­či­cu če­kr­ka, pri če­mu ni­je ret­kost da za­ba­cu­ju dr­že­ći štap u de­snoj ru­ci, da bi ga po pa­du si­ste­ma u vo­du pre­ba­ci­li u le­vu. Po­što od tog stal­nog pre­ba­ci­va­nja iz ru­ke u ru­ku ne­ma ni­ka­kve ko­ri­sti, uko­li­ko re­ši­te da ku­pi­te mul­ti­pli­ka­tor, sa­ve­tu­jem vam da oda­be­re­te mo­del sa ruč­kom na is­toj stra­ni na ko­joj je i kod sta­ci­o­na­ra­ca ko­ji­ma pe­ca­te, jer će­te se ta­ko naj­lak­še i naj­br­že na­vi­ći na nje­ga.

multi

Uz mul­ti­pli­ka­to­re, kao što sam na­po­me­nuo u pro­šlom bro­ju, ko­ri­ste se ne­što dru­ga­či­ji šta­po­vi od onih ka­kvi­ma se pe­ca sa sta­ci­o­nar­ci­ma. Na­rav­no, blank je isti, ali šta­po­vi za mul­ti­pli­ka­to­re sko­ro bez iz­u­zet­ka ima­ju dru­ga­či­ji no­sač ma­ši­ni­ce (ro­len­hal­ter), sa iz­du­že­nim tr­na­stim do­dat­kom na do­njem de­lu, slič­nim oba­ra­ču na va­tre­nom oruž­ju. Ovaj do­da­tak omo­gu­ća­va da štap čvr­šće dr­ži­mo u ru­ci, a na en­gle­skom se i zo­ve oki­dač (»trig­ger«). Iako de­lu­je na pr­vi po­gled za­ne­mar­lji­vo i ne­bit­no, taj ma­li na­sta­vak ima ve­li­ku ulo­gu u la­ko­ći dr­ža­nja šta­pa i mul­ti­pli­ka­to­ra (pro­baj­te da na­mon­ti­ra­te mul­ti­pli­ka­tor na štap i od­mah će­te uvi­de­ti raz­li­ku, po­go­to­vo ako je če­krk okru­gao /»vi­so­ko­pro­fi­lan«/, pa ne mo­že­mo dr­ža­ti pa­lac pre­ko nje­ga, a osta­le pr­ste tač­no is­pod, kao što mo­že­mo sa ni­sko­pro­fil­nim »mul­ti­ji­ma«). Ve­ro­vat­no ste ne­ka­da vi­de­li šta­po­ve sa po­seb­no pro­fi­li­sa­nim »udu­blje­nim« no­sa­či­ma ma­ši­ni­ce, ko­ji slu­že da do­dat­no spu­ste cen­tar te­že i prak­tič­no »po­rav­na­ju« mul­ti­pli­ka­tor sa šta­pom. I ru­ko­hvat kod ka­sting tj. džerk šta­po­va je po­ne­kad ta­kav – er­go­nom­ski pri­la­go­đen ru­ci ko­ja pri­dr­ža­va mul­ti­pli­ka­tor.

OSIM SPE­CI­FIČ­NOG NO­SA­ČA MA­ŠI­NI­CE i ru­ko­hva­ta, ka­sting šta­po­vi ima­ju i dru­ga­či­je pro­vod­ni­ke stru­ne, ko­ji naj­če­šće ima­ju kra­ću sto­pu u od­no­su na stan­dard­ne mo­de­le (ka­ko bi stru­na, mul­ti­pli­ka­tor i blank šta­pa bi­li u jed­noj li­ni­ji ko­li­ko god je to mo­gu­će). Osim to­ga, na šta­pu za ka­sting ima vi­še vo­đi­ca ne­go na onom za sta­ci­o­na­rac, ne bi li se spre­či­lo da pri ve­li­kim sa­vi­ja­nji­ma (to­kom bor­be sa ri­bom i pri za­ba­ci­va­nju) stru­na do­la­zi u kon­takt sa šta­pom... (-Ceo tekst mo­že­te pro­či­ta­ti u Ri­bo­lo­vu br. 385-)