Za razliku od većine ovdašnjih varaličara, koji bucova u ovom delu sezone love u svitanje i pred zalazak sunca, jedna beogradska ekipa na vodu najčešće izlazi po mraku i na specifičnim pozicijama odlično prolazi u prvim noćnim satima
U najtoplijem delu godine bucov je izuzetno aktivan - intenzivno se hrani koristeći činjenicu da na sve strane ima ne samo kauglera već i mlađi razne druge ribe, koja je baš tada velikim delom idealne veličine spram potreba odnosno prehrambenih navika jedinog isključivog grabljivca među ciprinidima, koji traži sitan plen (i najradije jede ribice duge od 4-5 do desetak centimetara). Naravno, mnogi varaličari to koriste da bi ciljano lovili ovu atraktivnu ribu na različite načine, tj. na različite veštačke mamce, ali skoro bez izuzetka u isto vreme.
NAIME, NEMA SPORA OKO toga da se bucov intenzivno hrani tokom najranijih jutarnjih sati, praktično pre nego što mi uopšte primetimo da je počelo da se razdanjuje, kao i u sam smiraj dana, kada dnevno svetlo počne osetnije da slabi; tada je i prijatnije biti na vodi nego usred dana, pa u tim "špicevima" bucovdžije najviše i izlaze na vodu. Ali moj kolega Dušan Savić i ja često uspešno pecamo bucova na Savi u Beogradu i kada sunce uveliko zađe, a povremeno nam se u takvom ribolovu pridružuju i Miloš Gajović i Lazar Arsić.
RANIJIH GODINA SMO PO MRAKU (posle 20 č) bucova odlično hvatali na brzo vođene voblere, međutim, ovog leta nam oni dosad iz nekog razloga nisu davali ribu, bez obzira na to što smo ih u prvim izlascima često bacali u nadi da će proraditi. Međutim, ispostavilo se da to iz nekog razloga nije produktivno, pa smo poslednjih nedelja promenili taktiku i prešli na oprobani jesenji pristup.
Za njega koristimo metalne glavinjare (konkretno Vertigo S-Blade i V-Blade), težine 16 odnosno 20 g, i to uglavnom u tamnijim dekorima. Njih iz čamca najčešće zabacujemo ka sredini toka, i to u neosvetljeni deo, zatim sačekamo nekoliko sekundi, da potonu... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 617-)