Lov krupnih ciprinida sistemima s metod hranilicama i jakim štapovima izmenljivih vrhova predstavlja izuzetno efikasnu kombinaciju modernog šaranskog ribolova i klasičnog fidera. Ukoliko ribolovac ume da odabere daljinu na kojoj će ribi ponuditi hranilicu punjenu kvalitetnom primamom i mamcem na njoj ili u njenoj neposrednoj blizini, i kratak izlazak može mu doneti bogat ulov
Kako to obično biva sredinom avgusta, usled visokih temperatura i niskih vodostaja na većini vojvođanskih voda grabljivice su se retko gde iole uspešnije lovile, a i to što se hvatalo uglavnom je bilo sitno. Zato sam odlučio da se malo odmorim od varaličarenja i da jedan izlazak odvojim za fider tehniku, kojom takođe rado lovim, premda joj poslednjih godina posvećujem mnogo manje vremena nego ranije.
Izbor je pao na ribolovcima iz Banata (ali sve više i onima iz udaljenijih delova Srbije) dobro poznat revir udruženja Grgeč iz Žitišta, vodu vrlo bogatu krupnim ciprinidima, na kojoj sam hteo da probam da metod-fider pristupom lovim šarana.
U SAMO SVITANJE SAM STIGAO na jezero s namerom da u periodu zaista teško podnošljivih vrućina, kakve su vladale tokom cele druge dekade avgusta, za pecanje iskoristim koliko-toliko prijatniji deo dana. Najpre sam se pozabavio spremanjem primame, a ovog puta sam se opredelio za Promix Method Box – mešavinu četiri vrste peleta, veličine 1,5 i 2 mm. Iako je to prema deklaraciji proizvođača »prolećna mešavina«, koja najbolje rezultate daje kada nakon zime voda počne ubrzano da se zagreva, na mnogim vodama odlično se pokazala u pecanju metod-fider tehnikom i kada je voda vrlo topla, pa sam smatrao da nema razloga da tako ne bude i sada.
Poneo sam dva štapa Robinson Van Den Eynde Feeder MX (iste težine bacanja – od 50 do 150 g, s tim što je jedan dug 3,9 m a drugi 3,6 m). Na oba su bile mašinice Daiwa Revros 3000, sa najlonom Spro Carp Feeder Sinking Line, debljine 0,22 mm. Za predvez sam koristio fluorokarbon debljine 0,16 mm, a udice su bile Owner C-5X, veličine 8.
ODMAH SAM FORMIRAO DVA hranilišta – jedno na oko 65 m od obale sa koje sam pecao, uz sam »zid« trske pored bližeg ostrva, a drugo na oko 87 m, bliže udaljenijem ostrvu.
S mamcima nisam hteo da preterano komplikujem i eksperimentišem, pa sam asortiman onih na koje ću pecati još pre polaska na vodu sveo na minimum i poneo samo bojlije i vaftere. I mada znam da leti voćne arome po pravilu daju najbolje rezultate na većini voda, odlučio sam se ovog puta za nešto dosta drugačije. Na početku sam na jedan štap pecao na Haldorado Triplex pop-apove, koji se montiraju na trn, a čiji je miris kombinacija tri arome – »Veliki šaran«, »Lignja« i »Frankfurtska kobasica« (u prevodu – »viršla«). Oni se u verziji za metod fider u pakovanju nude u prečnicima od 8 i 10 mm (a za potrebe modernog šaranskog ribolova dostupni su u prečnicima od 12 i 14 mm). Na drugom štapu sam na dlaku ispod udice okačio bojli Haldorado Monster Magnum Liver & Blood promera 20 mm, koji ima intenzivnu aromu džigerice i krvi.
NA PRVI UDARAC NISAM DUGO čekao, a on mi je doneo prelepog golaća, čiju sam težinu procenio na oko 10 kg. Ova riba polakomila se na netom pomenuti bojli s kombinacijom dve mesne arome, a interesantno je da joj se moja udica zabola tik uz dve ranije pokidane (što se vidi na jednoj od slika), koje sam, naravno, sve izvadio pre fotografisanja i vraćanja jakog i borbenog šarana u vodu.
Nakon toga sam odlučio da na štapu na koji se riba do tada nije javila promenim mamac, pa sam tu na trn natakao Haldorado Tornado Wafter s vrlo jakom i za mnoge neprijatnom aromom rokfor sira (»Roquefort Cheese«).
Dok sam čekao na naredni udarac, pio sam jutarnju kafu i uživao u tišini prekidanoj samo cvrkutom ptica, te u pogledu na jezero na čijoj su se površini povremeno mogli uočiti... (-Ceo tekst možete pročitati u listu Ribolov br. 618.-)