Teško da ima veće frustracije za ribolovca od one kada na dobro poznatom terenu vidi velike ribe koje uopšte ne reaguju na mamce ponuđene na način kakav je prethodnih godina davao rezultat. Mnogi u takvoj situaciji odustanu, drugi uporno čekaju da provereni pristup donese ulove, a naš saradnik je odabrao treći put – pokazaće se vrlo uspešan
Već na samom početku ovogodišnje ribolovačke avanture u severoistočnoj Francuskoj, na kanalu Šampanj – Burgonj, u regiji Šampanji, imao sam utisak da će pecanje biti potpuno drugačije od svih onih iz prethodnih godina, o kojima sam u nekoliko navrata pisao u Ribolovu. Iako sam na tom preko 220 km dugom kanalu sada bio samo tridesetak kilometara udaljen od terena na kojima sam prethodnih godina uspešno hvatao šarane, velike babuške, deverike, linjake i drugu ribu, sve je bilo drugačije.
NAJVEĆE MUKE SU MI KRAJEM avgusta i u prvih nekoliko dana septembra zadavali cverglani, koji su bili neverovatno aktivni i takvom brzinom kidisali na kukuruz čim bi dodirnuo površinu vode da od njih nije bilo moguće uloviti nijednu drugu vrstu. Dodatni problem predstavljalo je to što se voda potpuno izbistrila po prestanku kiša, koje su u ovom delu Francuske padale skoro celog leta.
U nastojanju da izbegnem cverglane, pokušao sam da mesta prihranjujem bojlijima, ali to ne da nije dalo rezultat koji sam priželjkivao već kao da je te bodljikave napasnike još više privlačilo, tako da su čak i agresivnije nasrtali i lovili se čak i na udice ispod kojih je na dlaci bio bojli prečnika 22 mm.
VREME JE PROLAZILO, A JA SE NIKUD nisam pomerao, iako sam praktično sve radio kao prethodnih godina, osim što sam koristio nešto robusniji pribor, jer sam u jesen 2023. u gustoj vegetaciji izgubio dvocifren broj riba, čije begove nisam uspevao da na vreme zaustavim. Bila je, dakle, potrebna ozbiljna analiza. Napravio sam zato nekoliko dana pauze i za to vreme razmislio dobro o svemu, pogledao neke od klipova na Jutjubu i proučio savete na raznim šaranskim internet forumima, a onda, totalno isfrustriran gledanjem brojnih velikih riba koje su potpuno nezainteresovano prolazile pored mojih mamaca, u momentu kada sam imao još tačno dve nedelje za ovo pecanje, rešio sam da praktično sve što sam do tada radio promenim, pa šta bude.
PRE TOGA SAM PRIMETIO DA SU U PAR navrata šarani izbegavali zonu u koju su bili zabačeni moji sistemi, što sam pripisao upadljivoj (tamnoj boji) mog debelog osnovnog najlona (prečnika 0,45 mm) i predveza, pa sam najpre na jednu od tri mašinice namotao Trabucco T-Force najlon svetle boje i prečnika 0,35 mm, koji sam prošle godine zamenio jer su mi ga šarani kidali kao paučinu. Ove godine sam na taj najlon imao dva šarana i oba sam izgubio, iako sam soma od skoro 13 kg izvadio bez problema.
Da ne bih dalje gubio živce, kada sam krenuo u promene, na mašinice na sva tri štapa namotao sam osnovni najlon svetlosmeđe boje i debljine 0,40 m, pletenicu koju sam koristio za predveze zamenio sam fluorokarbonom od 0,35 mm, a tamne udice sa sjajnim završnim premazom zamenio sam matiranim i za broj manjim (sa No. 6 sam prešao na »osmice«).
SLUČAJ JE HTEO DA PRVO MESTO NA KOM ĆU pecati nakon ove »reforme« bude praktično pored same piste vojnog aerodroma. Nema reči kojima bih mogao realno dočarati buku koju prave i kod nas poslednjih meseci često pominjani Rafali kad poleću – u tim trenucima zemlja se i bukvalno trese!
Mislio sam da nema teorije da u takvim uslovima bilo koji sistem i mamac donesu neki vredan ulov, ali se na moju veliku sreću ispostavilo da sam totalno pogrešio u proceni. Ribe naviknute na buku mlaznjaka, konstantan rad prevodnica i prolazak brodova bile su i te kako aktivne na ovoj sekciji kanala – štaviše, prvi udarac imao sam baš u trenutku kada su avioni poletali, dok je jedan brod prolazio kraj mene... (-Ceo tekst možete pročitati u listu Ribolov br 622, od 25.10.2024.-)