Već krajem zime je som na Begeju nedaleko od Zrenjanina odlično radio, pa su ga često dobijali mnogi ribolovci koji su tada jurili smuđa. Nastavilo se to i sredinom marta, kada je otopljenje pokrenulo našu najveću slatkovodnu ribu na još intenzivniju aktivnost i donelo sjajne ulove onima koji su ciljano išli na »brku«
U periodu kada su štuka i smuđ u mrestu, nama varaličarima sa banatskih reka ostaje da od krupnijih grabljivica jurimo soma i bucova, a ja sam se prethodnih nedelja fokusirao na potragu za »brkom«, koji je u gornjem toku Begeja kroz Srbiju jedno vreme zaista odlično radio. Uzvodno od Zrenjanina voda je znatno plića i brža nego na gradskom delu i nizvodnije, a nama koji smo u poslednje vreme tu pecali išlo je na ruku to što zbog radova nije bilo kapija na brani kod Kleka, pa je nivo bio nizak, što obale čini mnogo pristupačnijim nego kada je vodostaj viši, a pretraživanje terena lakšim. Uz to su temperature i vazduha duže vreme rasle, što je dodatno podsticalo ribu na aktivnost, a vazdušni pritisak je oscilirao, tako da je često bio u padu, što se na Begeju, po mom iskustvu, uvek dobro odražava na apetit grabljivica.
POUČEN ONIM ŠTO SE DEŠAVALO u prvom delu februara, kada sam somove dobijao tražeći smuđa, sada sam na istom terenu bacao malo veće šedove, koji imaju i nešto jaču vibraciju, te su i po veličini i po radu primereniji lovu »brke«. A da bih dodatno »nervirao« ciljanu ribu, u repove tih šedova sam ubacivao malu ampulu s metalnim kuglicama, čije zveckanje mi je krajem leta ranijih godina često donosilo napade soma. Sada sam hteo da proverim može li to biti izazovno i na startu sezone, i ispostaviće se da uopšte nisam pogrešio.
Koristio sam štap Hearty Rise Zander Game XT dužine 2,52 m i deklarisane težine bacanja 7–28 g, te mašinicu Shimano Twin Power C3000 sa osmonitnom pletenicom PE 1.0 (prečnika oko 0,17 mm), a tog dana sam soma u prepodnevnim satima pronašao na delu reke na kom sam ga i ranije dobijao. Prvu ribu, dugu između 70 i 80 cm, uhvatio sam na 10 cm dugog šeda Monarch-Dok Trigger s plavim leđima i belim bokovima. U naredna dva sata sam bezuspešno tražio dublja mesta, nadajući se da bi se na njima mogao naći još neki som zainteresovan za jelo, i ta upornost se isplatila, jer sam na istu varalicu dobio soma od 8,5 kg, dugog nešto preko metra. Zbog neodložnih obaveza sam ubrzo potom morao da završim s pecanjem, ali sam rešio da na isti teren dođem i narednog dana.
DRUGOG DANA DRUŠTVO MI JE pravio Miroslav Daničić Ćomi, koji je koristio 2,4 m dug štap deklarisane težine bacanja 14–42 g i mašinicu veličine 2.500 po Shimanu, s osmonitnom upredenicom 0,12 mm, dok je u mojim rukama bila oprema od prethodnog dana. Već nakon nekoliko zabačaja, na varalicu koja mi je dan ranije dala oba ulova, udario mi je som od 100 cm i 7,6 kg, a ubrzo je i Ćomi, koji je bio na samo par metara od mene, uhvatio ribu od 4-5 kg, na Savage Gear Cannibala od 8 cm.
Usledio je potom strahovit udarac na moj štap i nakon petnaestak minuta borbe uspeo sam da prihvatim soma od 112 cm i 12,3 kg. Posle još nekoliko manjih jedinki, kada smo počinjali da razmišljamo o odlasku kući, dok sam polako dizao varalicu sa dna blizu obale kako bih je izvadio iz vode, nešto ju je zaustavilo, ali sam refleksno kontrirao i osetio tipično trzanje glavom levo-desno pri površini, koje je ukazivalo da je 10 cm dugog šeda sa »zvečkom« u repu pokupio smuđ. I zaista, bila je to prelepa ženka, s kojom sam se brzo slikao i vratio je u vodu.
Trećeg dana smo pre podne došli na isti teren, a ja sam bukvalno u prvom zabačaju dobio soma od oko 6 kg na šeda na džig udici s olovnom glavom od 5 g, što je uprkos nešto bržem toku nego prethodnih dana bilo sasvim dovoljno za uspešno pretraživanje terena na potesu s nevelikom dubinom, na kom se som javljao.
Nedugo zatim dešava se nešto što nijedan od nas još nije... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 633-)