Či­nje­ni­ca da fi­der teh­ni­kom i po­čet­ni­ci uz ma­lo tru­da i sre­će mo­gu ostva­ri­va­ti od­lič­ne ulo­ve mno­ge na­ve­de na po­gre­šan za­klju­čak da ne­će po­gre­ši­ti či­me god da hra­ne, ka­ko god da pla­si­ra­ju ma­mac i šta god od opre­me da ko­ri­ste. Me­đu­tim, iole is­ku­sni­ji ri­bo­lov­ci ve­o­ma do­bro zna­ju da stva­ri (sre­ćom po ri­blji fond) uop­šte ne sto­je ta­ko

Skra­ći­va­nje da­na i sni­ža­va­nje tem­pe­ra­tu­re vo­de na­ja­vlju­ju sko­ri do­la­zak pe­ri­o­da u kom će ve­ći­na ri­ba znat­no te­že do­la­zi­ti do hra­ne. Za­to mno­ge vr­ste in­ten­zi­vi­ra­ju ak­tiv­nost, pa tre­ba is­ko­ri­sti­ti sva­ki lep dan i slo­bo­dan tre­nu­tak za pe­ca­nje. Ovo je od­lič­no vre­me za lov mno­gih vr­sta ci­pri­ni­da, a po­go­to­vo de­ve­ri­ke, ko­ja se mo­že hva­ta­ti na fi­der, plo­vak i kla­sič­nu du­bin­ku. A uko­li­ko to­me pri­stu­pi­mo stu­di­o­zno i pri­dr­ža­va­ju­ći se ne­kih osnov­nih pra­vi­la, na­še šan­se za ulov bi­će znat­no ve­će.

1. PRET­HOD­NO HRA­NJE­NJE (tzv. pret­hra­nje­nje) pred­u­slov je za us­pe­šan ri­bo­lov na svim te­re­ni­ma, bi­lo da se ra­di o te­ku­ćim ili sta­ja­ćim vo­da­ma, bez ob­zi­ra na bo­gat­stvo ri­bljeg fon­da. Ovo je po­go­to­vo bit­no u je­se­njem pe­ri­o­du, ka­da je ri­ba u po­tra­zi za hra­nom. Na hra­nje­nom me­stu ri­be se na­vik­nu na to da mo­gu slo­bod­no da je­du, pa i mam­ce uzi­ma­ju sa ma­nje po­do­zre­nja. Pri­hra­nji­va­nje ne mo­ra da bu­de su­vi­še obil­no, ni­ti je oba­ve­zna upo­tre­ba sku­pih uvo­znih pri­hra­na. Ne­ka do­bra do­ma­ća sme­sa (ili čak osred­nja, »po­ja­ča­na« ma­lom ko­li­či­nom ne­što kva­li­tet­ni­je hra­ne, po­go­to­vo one ko­ju će­mo ka­sni­je ko­ri­sti­ti pri pe­ca­nju),  sta­ri hleb, ze­mlja i ma­lo zr­ne­vlja bi­će sa­svim od­go­va­ra­ju­ći.

Pret­hod­no hra­nje­nje tre­ba vr­ši­ti u vre­me ka­da pla­ni­ra­mo da pe­ca­mo i pri tom obra­ti­ti pa­žnju na to da ne bu­de­mo su­vi­še bli­zu po­zi­ci­ja­ma ko­je hra­ne dru­ge ko­le­ge. Ta­kvo me­sto bi tre­ba­lo da bu­de i što ma­nje upa­dlji­vo, ka­ko nam ne­ko ne bi baš on­da ka­da mi pla­ni­ra­mo da lo­vi­mo za­u­zeo pri­pre­mlje­nu po­zi­ci­ju. Na po­je­di­nim te­re­ni­ma, u od­re­đe­nim pe­ri­o­di­ma, tj. on­da ka­da se oče­ku­je do­bar ri­bo­lov, ne­ke ko­le­ge ta­kve pro­ble­me pred­u­pre­đu­ju kon­stant­nim de­žur­stvi­ma, tj. sme­nju­ju­ći se na ri­bo­lov­nom me­stu, ali ni­su svi u mo­guć­no­sti da to ra­de.

2. NE­PO­SRED­NO PRE RI­BO­LO­VA pre­po­ru­ču­je se la­ga­no pri­hra­nji­va­nje, po­go­to­vo ako je vre­me pro­men­lji­vo, kao što je bi­lo pr­vih je­se­njih da­na ove go­di­ne. Ako smo me­sto pri­pre­mi­li pret­hod­nih da­na, kao što je po­me­nu­to u pr­vom sa­ve­tu, ri­ba će vr­lo br­zo od­re­a­go­va­ti. Do­volj­no će bi­ti da pre ne­go što si­stem »na­o­ru­ža­mo« udi­com i na nju sta­vi­mo ma­mac, u ma­lom vre­men­skom raz­ma­ku iz­ba­ci­mo 5-10 na­pu­nje­nih hra­ni­li­ca. One po pra­vi­lu mo­gu bi­ti istih ga­ba­ri­ta kao one sa ko­ji­ma će­mo pe­ca­ti ili tek ne­što ma­lo ve­će, dok je obil­ni­je pri­hra­nji­va­nje po­treb­no sa­mo ako ima­mo si­gur­nu in­for­ma­ci­ju da je ri­ba ve­o­ma ak­tiv­na ili ako pla­ni­ra­mo ce­lo­dnev­ni ri­bo­lov, pa tre­ba da na­pra­vi­mo još to­kom ju­tra do­bru pod­lo­gu za po­pod­ne.

3. NA­ŠI RI­BO­LOV­CI ČE­STO IDU iz kraj­no­sti u kraj­nost ka­da do­da­ju mam­ce... (-Ceo tekst mo­že­te pro­či­ta­ti u Ri­bo­lo­vu br. 490-)