Postoje brojne podacima manje ili više potkrepljene teorije o bojama veštačkih mamaca koje bi trebalo koristiti u raznim uslovima, a pre četiri decenije patentirana je i u prodaju puštena sprava koja analizirajući više faktora sugeriše ribolovcu za koji dekor da se odluči u datom momentu. No nedoumice i dalje postoje, a izbor za većinu ribolovaca prevashodno zavisi od afiniteta i navika
U Americi se još negde od 1980. godine prodaje uređaj pod komercijalnim nazivom Color - C – Lector, koji analizira uslove ribolova i na osnovu njih preporučuje korisniku boju varalice. Nakon višegodišnjeg istraživanja i razvijanja, konstruisao ga je sada već pokojni dr Loren Hil, sa Odeljenja za zoologiju i Biološkog istraživačkog centra univerziteta Oklahoma (Zoology Department and Biological Research Center). Iako nekome to možda zvuči neozbiljno, ta sprava, koja od 26 različitih boja izdvaja onu najbolju saobrazno boji vode, količini svetlosti u njoj, dubini njenog prodiranja itd., i danas se može kupiti.
MORAM DA PRIZNAM da me je oduvek zanimalo da čujem mišljenje dr Hila o pristupu ovdašnjih varaličara, koji na Dunavu, Savi, Tisi i drugim vodama decenijama love smuđa na gotovo prozirne varalice, pri čemu nisu ništa manje uspešni od onih koji koriste najrazličitije dekore strogo vodeći računa o tome da ih biraju prema konkretnim uslovima (u skladu s tim koliko su se na osnovu raznih iskustava, uključujući i sopstvena, pokazali efikasnim u sličnim prilikama), ali ni od onih koji u nekom trenutku utvrde da je za okolnosti u kojima najčešće love najefikasnija neka drečava boja, pa se u želji da ne lutaju previše isključivo nje drže i takođe dobro prolaze.
EVIDENTNO JE DA SU ISKUSTVA ribolovaca različita, što potvrđuje rasprostranjeno uverenje da se poslednjih decenija nije desila nikakva revolucija u selekciji boja i dekora i u njihovom uticaju na uspešnost u ribolovu.
Neuporedivo značajniji pomaci su se odigrali u razvoju tehnologije bojenja i dekorisanja mamaca, te danas imamo mnogo toga što nije postojalo osamdesetih godina, kada je krenuo pravi bum varalica od gume (silikona). Tako danas imamo hologramske dekore, 3D štampu na veštačkim mamcima od tvrdih materijala, pa čak i štampu na mekoj plastici, zatim prozirne varalice u koje se ubacuju prizmatik folije, šljokice i sl., UV premaze i još mnogo toga što mamcima daje izuzetno prirodan ili neobično atraktivan izgled.
TO JE SIGURNO DOPRINELO tome da nam varalice budu draže, da ih više kupujemo i gomilamo, ali se ne može sa sigurnošću tvrditi da zbog toga na njih lovimo uspešnije. Tehnologija brzo napreduje, sigurno brže nego što evoluiraju ribe, te ih zbog toga i dalje možemo hvatati najprimitivnijim modelima varalica – zarđalim ili patiniranim kašikama i leptirima, kao i voblerima sa kojih je boja odavno otpala.
U prilog tome pomenuću nešto što sam u nekoliko navrata navodio – početkom devedesetih, za vreme sankcija i hiperinflacije, i ja sam, kao i mnogi drugi ribolovci, džigove pravio isecajući »tvistere« od gumenih rukavica, kapa za plivanje, unutrašnjih guma za bicikle, pa čak i kondoma... i na sve to smo dobro prolazili. Nema spora da ružne varalice u nekoj meri degradiraju zadovoljstvo u ribolovu, ali nam istovremeno dokazuju... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 501–)