Ogroman vodostaj Dunava u gornjem toku kroz našu zemlju je na neko vreme u potpunosti onemogućio ribolov na terenima u okolini Apatina, na kojima moji drugari i ja najčešće pecamo, i naterao nas da se preorijentišemo na kanale. Vodu smo mogli da biramo, budući da su nama Somborcima blizu Veliki bački kanal, Bajski kanal i DTD, ali ne i grabljivicu kojoj ćemo se posvetiti. Naime, usled višegodišnjeg kombinovanog pritiska ribokradica i pecaroša rekreativaca koji odnose svaki ulov, u pomenutim kanalima je od ribolovno atraktivnih predatora u znatnijoj meri prisutan samo bucov.
ZBOG VISOKIH DNEVNIH temperatura, u ribolov smo uglavnom odlazili rano ujutru i uveče, ali smo u danima kada je vreme bilo prijatnije pecali i u popodnevnim satima. Bucova smo tražili u blizini hidroregulacionih objekata, oko uliva manjih kanala i na drugim sličnim lokacijama. Na ruku su nam išli uglavnom blago povišen vodostaj i zamućena voda, kao i mestimično pojačan protok – što su sve posledice visokog nivoa Dunava.
Obilazeći redovno razne terene i prilagođavajući se trenutnim navikama bucova, ulove smo ostvarivali gotovo redovno, umnogome zahvaljujući eksperimentisanju sa varalicama i razmeni informacija o svakom izlasku. Milan Galjen je najviše riba ulovio na silikonske glavinjare od 8 i 10 cm koje je nabavio iz Poljske, Aleksandar Đuka Jurišić je najboje prolazio na Rapala Rattlin' Rap od 7 cm, dok su najjači adut našeg mladog kolege Igora Marića bile metalne glavinjare Heddon Sonar. Ja se nisam odvajao od omiljenog Salmo Thrilla od 7 cm, ali su bucovi napadali i ostale varalice koje smo koristili, naročito silikonske glavinjare, kao i voblere, od kojih su najproduktivniji bili Rapala Shad Rap Shallow Runner i Rapala Flat Rap, oba u dužinama od 8 cm... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 329-)