U najtoplijem delu sezone, već godinama većina smuđaroša koji imaju čamac na velikim rekama lovi tehnikom vertikalnog džigovanja, bilo na varalice od meke gume ili na kedere, na taj način brzo pretražujući teren i tražeći aktivnu ribu. Ima, međutim, još uvek i onih koji ne odustaju od klasičnog pristupa, te se sidre na dobro im poznatim mestima i traže varalicu i prezentaciju koja će na napad navesti ribu koju tu očekuju.
Varaličarenje smuđa u najtoplijem delu godine nije nemoguća misija, ali je ipak malo zahtevnije nego u jesen i početkom zime, pre svega zato što je riba sada na manjem broju mesta i nije aktivna preko celog dana. Smuđ u ovom periodu najradije i najduže boravi u zonama sa povećanim protokom, jer je u njima temperatura nešto niža i procenat kiseonika veći, a i pružaju priliku za lak lov sitne ribe, koju strujanje vode više ometa u plivanju. Ali to ni slučajno ne znači da je smuđ tokom leta stalno na istoj poziciji i da je dovoljno da ga jednom nađemo da bismo ga uspešno varaličarili; moramo se dobro upoznati sa njegovim osnovnim potrebama i navikama, te se prilagoditi i vremenskim prilikama i njegovom sezonskom ponašanju, ali i svim promenama uslova i specifičnostima svake lokacije na kojoj pecamo, a to traži vreme, trud i iskustvo.
PRVI FAKTOR USPEHA je pronalaženje terena na kome je, kako rekosmo, brzina vode malo veća od prosečne na velikim ravničarskim rekama. Najbolji pokazatelj jačeg protoka biće nam dno, tj. činjenica da je voda sa njega odnela mulj i ostavila pesak ili (ako je još brža) kamen. Kada nađemo takvo mesto na kome se (ili u čijoj se blizini) sitna riba zadržava, i gde uz to ima prepreka na dnu, najveći deo posla smo završili, jer je vrlo verovatno da ćemo tu moći da uhvatimo smuđa. Ako nemamo sonar, izglednu poziciju ponajpre nam otkriva često prisustvo drugih ribolovaca na njoj, ali nikada ne možemo biti sigurni, kada na nju krenemo, da nije već zauzeta, ili da ribe raspoložene za jelo neko nije uhvatio ili uplašio pre našeg dolaska. Zato je bolje pokušati pronaći manje napadnuta mesta sa odgovarajućim karakteristikama za ovaj period, koja ćemo lako prepoznati ako umemo da čitamo znake koji se mogu primetiti na površini tekuće vode. Manja ili veća vrtloženja, mreškanje koje ukazuje na »cepanje«, kao i manje ili više izražen povratni tok nepogrešivo ukazuju na to da dno nije ujednačene konfiguracije, već da na njemu postoji neka promena (velika prepreka, podvodni breg ili udubljenje, nagomilani krš...), koja izaziva turbulenciju vode. Ribolovac koji ima iskustvo u pecanju na takvim pozicijama će zabacujući i vodeći varalicu posle nekog vremena steći dovoljno jasnu predstavu o izgledu terena i o tome gde bi mogla biti riba i kako bi valjalo voditi džig ili drugi veštački mamac da bi se grabljivica isprovocirala na napad (nekada je za takvo ispitivanje dovoljno i samo desetak minuta, ali ono može potrajati i mnogo duže). (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br 512-)