Kada se ove jeseni sticajem okolnosti našao u severozapadnoj Francuskoj, naš stalni saradnik i veliki zaljubljenik u pecanje na plovak sve slobodno vreme koristio je za ribolov na jednom kanalu. Mesto je hranio starim kuvanim kukuruzom, koji mu je služio i kao mamac, te je uhvatio nekoliko šarana dvocifrene kilaže i dosta tek nešto lakših od 10 kg, ali i zavidan broj krupnih babuški, od kojih je samo 4-5 merilo manje od 2 kg, a znatan ih je broj imao između 2,4 i 3 kg!
Od kada pecam imao sam želju da to radim negde gde riba ima u izobilju i gde one slobodno rastu i umiru od starosti, dakle negde gde se ne peca ili gde to malo ko čini. I nedavno sam konačno došao u situaciju da mi se ta želja ostvari – da se nađem na jednoj takvoj vodi, daleko od sumorne svakodnevice naših zagađenih i ribom siromašnih reka i stajaćica.
JEDNA OD OMILJENIH VRSTA odavno mi je postala babuška, koju godinama lovim, jednostavno zato što je još uvek koliko-toliko ima na terenima koje često posećujem. Na veličinu koju u našim vodama dostiže ta u Evropu iz Azije uneta riba utiče mnogo faktora, ali je činjenica da je dominantna i da naraste više od skoro svih autohtonih vrsta »mirnih« riba koje s njom dele životni prostor i izvore hrane (sem naravno od šarana). A kod nas se uglavnom love primerci teški do 500-600 g, koje mnogi entuzijasti obično zovu kilašicama. Naravno, i pravih kilašica ima, ali se ne love ni izbliza toliko često kao manje babuške, naprosto zato što usled masovnog izlovljavanja jedinke ove vrste ne stižu da porastu više. Nalovio sam ih se u proteklim decenijama u Srbiji zaista mnogo, a najkrupnija je bila teška 1,35 kg i dobio sam je u proleće 1999. godine, na bari Tvrdenjava kod Surčina, za vreme NATO bombardovanja. Bilo je u narednim godinama još nekoliko jedinki preko kilograma, ali ukupno sam ih uz sve znanje, iskustvo i trud (koji neretko uključuje i nedelje svakodnevnog hranjenja nekog mesta pre prvog pecanja na njemu) uhvatio tek toliko da sve mogu da ih nabrojim na prste jedne šake (da ne bude nesporazuma, ulovljene ribe svih vrsta vraćam u vodu).
BORAVEĆI OVE JESENI U severozapadnoj Francuskoj imao sam mogućnost i sreću da pecam na takvim mestima gde ribe u divljini dostižu zaista impresivne veličine. Lovio sam šarane dvocifrene kilaže i one skoro 10 kg teške, hvatao krupne deverike i dobio nekoliko linjaka, ali naročito sam bio oduševljen baš babuškama, od kojih je samo 4-5 imalo manje od 2 kg (!?), dok su sve ostale bile teže od te magične cifre za naše vode i neretko se približavale težini od 3 kg... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 571-)