S obzirom na veličinu koju dostiže i na snagu kojom raspolaže, najveća evropska slatkovodna riba je protivnik koji zaslužuje veliki respekt i prosto primorava ribolovca koji je ciljano lovi da vodi računa o svim elementima pribora ali i o kompletnom pristupu ribolovu jer i najmanja greška za posledicu može imati gubitak potencijalnog ulova života
U velikim evropskim rekama i jezerima som može dostići dužinu od oko 2,5 m (pa i više, kao što se vidi iz drugog teksta koji objavljujemo na ovoj strani) i težinu znatno veću od 100 kg. Ali ni ribe te vrste teške »samo« tridesetak kilograma nije lako savladati, kako zbog njihove mase i siline kojom se opiru vađenju, tako i zbog činjenice da som mahom obitava na mestima sa obiljem krša na dnu, pa svoju ogromnu snagu često uspe da iskoristi da se zavuče u neki zaklon, zapetlja strunu oko neke prepreke ili je iskrza i pokida. Pri tom u tekućoj vodi somovi instinktivno koriste snagu vodenog strujanja da bi se oslobodili, ali kapitalce nije nimalo lako savladati ni na stajaćicama, čak i kada pecamo iz čamca, a pogotovo kada se s takvom ribom natežemo sa obale.
ZBOG SVEGA TOGA oni koji imaju ambiciju da uhvate velikog soma i uspešno okončaju borbu s njim moraju voditi računa o bukvalno svakom delu pribora, od štapa, preko mašinice, osnovne strune, predveza, kopče, varalice i alkica, do udica. Međutim, nije retkost da ribolovci misle da su ceo posao završili kupovinom skupog i jakog varaličarca i čekrka, dok ostale delove opreme biraju nepažljivo i ne kontrolišu ih. Štaviše, mnogi daju pravo malo bogatstvo za štap i mašinu, a onda štede na struni i sitnim delovima sistema koji zanemarljivo malo koštaju, iako je bukvalno sve što je između ruke ribolovca i usta ribe jednako važno za (ne)uspeh u borbi koja nam može doneti i ulov života. Detaljno pisanje o svim pobrojanim elementima tj. delovima somaroškog pribora i o pristupu ciljanom lovu orijaških primeraka najveće evropske slatkovodne ribe zahtevalo bi prostor možda i veći od celog jednog broja Ribolova i toj temi ćemo se više posvetiti narednih meseci, a sada, na početku nove somaroške sezone, probaćemo da skrenemo pažnju na ono najosnovnije u ovom dvodelnom tekstu, ilustrovanom fotografijama načinjenim tokom nedavnog trodnevnog boravka tročlane redakcijske ekipe (koju su činili Alek Veličković, Jovica Krstić i Vladimir Stakić) na Pou kod mesta Izola Serafini (nedaleko od Pjačence, u regiji Emilija Romanja).
ŠTAP ZA VARALIČARENJE soma najčešće je gornje težine bacanja između 120 i 200 g (i u tim granicama pre jači nego slabiji), dok se dužina mahom kreće u rasponu od 1,8 do 2,7 m za pecanje iz čamca (zavisno od toga da li se »vertikališe« ili se zabacuje i koliko daleko), odnosno uglavnom od 2,5 do 3 m za lov sa obale. Treba da bude dovoljno brz da omogući davanje efikasne kontre i na velikoj daljini i pri lovu ekstremno teškim varalicama, ali je istovremeno neophodno da se pod velikim opterećenjem savija barem celom... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 586-)