Veoma često se dešava da se situacija tokom uspešnog ribolova odjednom potpuno promeni i da riba koja je jela kao luda najednom potpuno stane. Neki pecaroši na to ne obraćaju pažnju, već nastavljaju da rade isto što i do tada, očekujući da riba opet krene, a drugi traže rešenje, menjajući sistem, mamac ili prezentaciju. Rezultat takvog eksperimerimentisanja nekada može biti iznenađujući
Postoje tereni o kojima sam do sada slušao priče – priče o ulovima, krupnoj ribi, bogatstvu ribljeg fonda. Jedan od njih je Topla Mlava kod Kostolca. To je odvodni kanal kroz koji termoelektrana Kostolac ispušta toplu vodu u Dunav. Tokom godina, ovaj revir postao je nadaleko poznat po raznovrsnom i bogatom ribljem fondu, kako ciprinida tako i grabljivica, te na njega osim ribolovaca iz Braničeva dolaze i oni iz srednjeg Pomoravlja, pa i iz udaljenijih krajeva centralne Srbije. Topla Mlava se ne ledi ni u najhladnijim periodima, a njena temperatura pogoduje ribi koja ostaje aktivna i hrani se gotovo cele godine. Ovaj revir poznat je po odličnim ulovima šarana, ali i babuške i razne bele ribe, kojoj sam se i ja prvenstveno nadao kada sam konačno došao u priliku da se na njemu oprobam pecajući na fider.
Put odredišta smo krenuli veoma rano, i ranije nego inače, tako da smo se na obali Tople Mlave našli još pre svitanja. Izgledala je pitomo, moglo bi se reći čak pomalo usporeno. Odmah po dolasku smo se susreli sa prvim problemom. Voda se bila povukla za 3-4 m, ostavivši za sobom pojas blata. To smo rešili uz malo snalažljivosti, tako što smo u pojas visoke trave naneli granje i suvu travu, što je držalo stolice taman toliko da ne potonu u meko tle.
DOK SE SUNCE POMALJALO, već sam mešao hranu. S obzirom na to da sam imao informaciju da se podjednako dobro pecaju deverika i babuška, odlučio sam se za već proverenu kombinaciju. Kesu Gold Medal Brown pomešao sam sa 500 g bojenog keksa krupnije granulacije, dodao 1,5 kg teške zemlje i sve to pojačao sa 400 g šećerca i 400 g kuvane pšenice. Uz to ću u svaku drugu hranilicu dodavati brzo topive mikropelete veličine 1,5 i 3 mm.
Pre prvog bacanja sondirao sam teren. Dno je čisto, bez zakački, a dubina se polako povećava do sredine kanala, gde je oko 2 m. Širina korita varira između 45 i 50 m, a tok je prilično jak (iako izgleda kao da sporo i lenjo gura), tako da sam odabrao DG hranilicu od 40 g, sa kramponima.
Pre prvog bacanja imao sam još jedan problem. Vetar se baš razduvao. To mi se učinilo kao idealna prilika da umesto najlona koristim upredenu strunu, koja je skoro sasvim netegljiva i direktnije prenosi udarce ribe na vrh koji se ljulja na vetru. Tako se Tubertini Viral, debljine 0,08 mm, našao na još jednom testu.
Dve-tri hranilice sam izbacio bez mamčenja, a onda sam na udicu veličine 14, na predvezu od 50 cm, okačio dva bela crva. Nedugo po njenom pozicioniranju u sredini toka, imao sam i prvi udarac. Babuška je izuzetno alavo uzela mamac. Bio je to odličan početak, a nastavak je bio još bolji, jer sam od tog momenta neko vreme ribu imao u svakom zabačaju, s tim što bi na svakih 7-8 babuški došlo manje šaranče, sa kojim bi borba na lagan pribor bila pravo uživanje. Idila je trajala do 9 č, a onda je umesto tipičnog udarca za babušku usledilo samo blago titranje vrha i na udici se našao »peš« (glavoč). To se ponovilo u naredna dva bacanja i nastavilo u sledećih 15 minuta, a babuška kao da je potpuno nestala... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 408-)