Veoma dobar rad šarana bez ikakve sumnje je obeležio dosadašnji deo 2024. godine na celom toku Tamiša kroz Srbiju. Tu ribu veoma uspešno pecaju ne samo kolege koje idu ciljano na nju i provode više dana zaredom na vodi, već i pojedini fideraši koji primene neku od varijanti modifikovanog pristupa, poput onog koji otkriva naš dugogodišnji saradnik
Posle četvorodnevnog intenzivnog pecanja na Tamišu kod Sakula (o kom sam detaljno pisao u prethodnom broju Ribolova), bio mi je neophodan predah, koji sam iskoristio i da završim neke važne kućne obaveze. No kako mi je ostalo još nekoliko dana od godišnjeg odmora, a sve vreme sam znao šta se na vodi dešava jer sam u stalnom kontaktu s prijateljem Cvetkom iz Debeljače, čiji mi je dugogodišnji letnji kamp kod Sakula i ove godine "baza" za pecanje na tom terenu, bilo je logično da još koji put odem na isto mesto, u nadi da bi sada još povoljniji uslovi mogli dati bar jednako dobre ulove.
INAČE, ZANIMLJIVO JE DA JE NA DELU Tamiša kod Sakula na kom Cvetko kampuje krajem juna i početkom jula vikendom bilo nešto više ribolovaca, ali njihovi ulovi nisu bili naročito dobri, dok je radnim danima izglednih slobodnih mesta bilo i više nego dovoljno. Na ruku je ribolovcima išlo i to što se Tamiš na tom delu bio potpuno povukao u korito, pa je pristup obali bio mnogo lakši i zgodniji nego tokom moje četvorodnevne "kampanje".
Kako izvesno vreme pre toga sticajem okolnosti nisam išao na vodu s velikim prijateljem i čestim kompanjonom u ribolovačkim avanturama Zoranom Stanisavljevićem, lako smo se dogovorili da jedan dan izdvojimo za odlazak u Sakule.
Zoran je kao i obično koji dan ranije pažljivo proučio vremensku prognozu i zabrinuo se kada je video da je najavljen jak vetar. Ja sam ga, s druge strane, utešio uveravanjem da nas na Cvetkovom ovogodišnjem mestu to neće ometati, a obradovalo me je to što shodno procenama meteorologa nije bilo izgleda da u tom delu Banata bude kiše. Naime, svi ribolovci koji su ikada pecali na Tamišu kod Sakula znaju da je poljski put koji od asfalta na kraju sela vodi do reke takav da nakon iole obilnijih padavina postaje praktično neprohodan za automobile s pogonom na dva točka, pa mnoga vozila ostaju zaglavljena u blatu iz kog ih može izvući jedino traktor ili neki jak terenac (i mene je pre nekoliko godina Cvetko jednom morao svojim traktorom da izvlači iz debelog blata).
NO LEPO JUTRO NA TAMIŠU JE ODLIČNO počelo za mene. Vrlo brzo nakon početka pecanja na dva zrna kuvanog Cukk kukuruza montirana na "dlaku" ispod udice VMC 7009 veličine 10 došao je prelep i vrlo snažan tamiški šaran, koji se posle žestoke ali ne preduge borbe ipak našao u korpi mog meredova.
Imajući u vidu da se na Tamišu u ovom delu sezone ciljano najviše peca šaran, i to na različite načine (o čemu je i u prethodnom broju Ribolova bilo vrlo poučnih tekstova), taj ulov me je dodatno motivisao da napišem nešto o tome kako ja to činim.
Pre svega, moj pristup lovu šarana na ovoj reci u suštini je fideraški, ali ipak malo modifikovan. Koristim snažni fider štap Trabucco Proxima, dužine 3,9 m i deklarisane težine bacanja 150 g, s mašinicom Tica Sea Mentor 5000, osnovni najlon debljina 0,25 mm i gore pomenutu udicu veličine 10. Tu udicu, koja je u veličini 10 znatno sitnija od onih kakve koriste kolege koje pecaju klasičnim šaranskim kompletima i pristupom, u poslednje vreme redovno upotrebljavam kada lovim na Cukk kukuruz montiran na dlaku. Ranije sam za to koristio udicu Owner 50188, takođe veličine 10, a kad to već pominjem moram da naglasim, zbog manje iskusnih kolega, da oznake veličine udica mogu biti vrlo zbunjujuće, budući da se ne razlikuju uvek samo od proizvođača do proizvođača, već nekada i od modela do modela iste firme (recimo, baš Owner ima udicu oznake Iseama koja je u veličini 6 i dimenzijama i oblikom identična kao "desetka" iz serije 50188, s tim što ovaj drugi model ima na vrhu vrata okce a ne pločicu). Inače, udica VMC 7009 se odlično pokazala za moje potrebe i zbog toga što je i nešto manje ribe od šarana (ne samo lepe babuške već čak i krupatice) uzimaju bez zaziranja kada je na dlaci jedno ili dva zrna kukuruza.
VERUJEM DA SE NEKO SADA VEĆ PITA čime ja to u lovu tamiškog šarana donekle odstupam od svog klasičnog fideraškog pristupa, pa ću to sada detaljnije i objasniti. Pre svega, štap ne držim ni u ruci niti na "fider armu" fiksiranom za stolicu već ga oslanjam horizontalno, na dva držača - prednji i zadnji, koji su postavljeni pored stolice. Na prednji je namontiran elektronski signalizator trzaja - kroz njega, naravno, prolazi najlon sa mašinice, koji u ovom slučaju ne kačim za lajn-klip (što inače redovno činim kada pecam na iole većoj daljini, kako bih maksimalno precizno zabacivao), a kočnica na mašinici je otpuštena da riba u slučaju iznenadnog silovitog trzaja ne bi oborila štap sa držača i eventualno ga povukla u vodu... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 615-)