Većina ribolovaca misli da u borbi s ribom i njenom prihvatanju nema nikakve posebne mudrosti, tj. da je to stvar rutine i da u tome iole iskusan pecaroš ne može pogrešiti. To je, međutim, vrlo daleko od istine i mnoge previše samouverene ljude često košta gubitka velikog broja upecanih riba, što se onda najčešće pripisuje lošoj sreći, neodgovarajućim udicama, veličini ribe, plitkom kačenju itd. Evo na šta u tim fazama pri pecanju fider tehnikom treba obratiti posebnu pažnju
Kada neiskusne kolege traže da im objasnim kako treba zamarati ribu, često kažem, i to krajnje ozbiljno, mada te reči većini zvuče kao šala: "Nakon što se riba zakači, najpre pustite pribor da odradi svoj deo posla" (podrazumevam, pritom, da je on dobro odabran i usklađen, bilo da je skup ili jeftin). To znači da posle kontre, kada osetimo da je riba na udici, treba da sačekamo da štap i mašinica prime početni udar koji sledi i da tek nakon toga počnemo s namotavanjem strune.
Štap će amortizovati inicijalnu udarnu silu, koju će odmah potom po potrebi dodatno ublažiti kočnica čekrka (ukoliko je dobro podešena), tako što će popustiti najlon i dozvoliti ribi da krene u početni beg, pritom trošeći snagu. Dril, naravno, treba da bude naštelovan tako da prilikom svakog jačeg udara riba izvlači najlon; istovremeno je važno da kočnica pod opterećenjem ravnomerno otpušta strunu, bez "seckanja" (tj. zastajanja i zaglavljivanja).
DVE NAJVEĆE GREŠKE KOJE početnici prave u vezi s drilom jesu to da ga previše zategnu ili da ga suviše olabave. Prva greška rezultira spadanjem ribe, pucanjem udice, kidanjem predveza ili osnovnog najlona. Druga dovodi do suvišnog izvlačenja najlona, oslobađanja ribe sa udice, a često i do njenog zavlačenja u prepreke, iz kojih ju je potom neretko teško izvući a nekad i nemoguće.
U nekim situacijama, kada lovimo izrazito krupnu ribu, možemo pokušati da blago olabavimo dril i kočimo pritiskom kažiprsta na špulnu, što nam daje mogućnost maksimalne kontrole i trenutnog prilagođavanja, pa i potpunog blokiranja otpuštanja strune ako riba krene ka nekim posebno nezgodnim preprekama ili ka sistemima drugih ribolovaca, u koje bi se mogla umrsiti. Tokom zamaranja treba voditi računa i o smeru kretanja ulovljene ribe i štap zatezati u suprotnu stranu. Ovo je posebno bitno kada imamo posla s krupnom ribom, koja će nas sigurno "prošetati" nekoliko puta sa strane na stranu.
Dakako, u slučaju potrebe, tokom zamaranja kočnicu možemo i više puta zategnuti odnosno... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 615-)