Sme­de­rev­ski plov­ka­ro­ši u naj­to­pli­jem de­lu go­di­ne ima­ju za­ga­ran­to­va­nu za­ni­ma­ci­ju – lov be­le ri­be na pri­stu­pač­nom i iz­da­šnom, ma­da ne i la­kom te­re­nu, kod sred­njo­ve­kov­nog utvr­đe­nja ko­je je sim­bol nji­ho­vog gra­da. Za­to su tu oku­plja­ju sva­kog po­po­dne­va.

U smi­raj da­na, ka­da ko­mar­ci za­po­či­nju svoj kr­va­vi pir, te­ro­ri­šu­ći še­ta­če, ar­mi­ja ri­bo­lo­va­ca na­vla­či ode­ću du­gih ru­ka­va, ma­že se za­štit­nim kre­ma­ma ili pr­ska spre­je­vi­ma i za­u­zi­ma me­sta duž oba­le kod sme­de­rev­ske tvr­đa­ve.

Smederevo

Dve tač­ke su po­seb­no iz­gled­ne za lov krup­nih šlji­va­ra – pr­va i po­sled­nja ku­la tvr­đa­ve. Ovo­ga pu­ta pred­sta­vi­ću vam me­sto kod pr­ve ku­le, na ušću Je­za­ve u Du­nav (gde je ma­ri­na za čam­ce), a gde je ri­ba ak­tiv­ni­ja i pri­laz re­ci lak­ši, dok do­dat­nu po­god­nost pred­sta­vlja ra­sve­ta po­sta­vlje­na na še­ta­li­štu, ko­ja oba­sja­va vo­du i ri­bo­lov­ci­ma umno­go­me olak­ša­va pe­ca­nje.

Na ovoj lo­ka­ci­ji uglav­nom se pe­ca bo­lo­nje­zi­ma i vo­žnjom plov­ka, i to bez hra­nje­nja. Zo­na ak­tiv­no­sti ri­be je na 10 do 20 me­ta­ra od oba­le. Te­ren je te­žak, jer je dno uz oba­lu ka­me­ni­to, a br­za vo­da če­sto na­no­si ra­zni krš. Ri­ba se na­la­zi na po­čet­ku spru­da, ta­ko­zva­nog ka­na­la, ko­ji se pro­te­že či­ta­vom du­ži­nom tvr­đa­ve. Pro­seč­na du­bi­na je po tre­nut­nom (ni­žem) vo­do­sta­ju oko tri me­tra, a ja­ta šlji­va­ra na­la­ze se u bli­zi­ni pre­pre­ka, pa se sva­ka gre­ška pla­ća gu­bit­kom udi­ce ili si­ste­ma.

ZA MA­MAC SE KO­RI­STI ru­ža cr­vi­ća, na ta­njoj udi­ci du­žeg vra­ta, ve­li­či­ne od 14 do 10. re­dve­zi su du­ži­ne od 20 do 30 cm i de­blji­ne od 0,14 do 0,18 mm. Glav­no ote­ža­nje je ob­li­ka su­ze, a jed­na do dve sač­mi­ce se po­sta­vlja­ju iz­me­đu nje­ga i udi­ce, ra­di fi­nog ba­lan­si­ra­nja si­ste­ma. Oba­ve­zan deo mon­ta­že je ma­la vr­ti­li­ca, po­sta­vlje­na iz­me­đu osnov­nog naj­lo­na i pred­ve­za... (-Ceo tekst mo­že­te pro­či­ta­ti u Ri­bo­lo­vu br. 409-)