Količina ribe koju ćemo uhvatiti na prvi pogled ne zavisi od toga kakva je drška našeg štapa. Ali pecanje nam može biti manje ili više ugodno ukoliko nam taj deo pribora loše leži u ruci, a to se može odraziti na količinu vremena tokom kog će nam koncentracija biti na visokom nivou, pa i na to koliko ćemo pecati. Stoga je ovo naoko sporedno pitanje zapravo vrlo važno
Polemisati ili pisati o rukohvatu na ribolovačkom štapu, za neke ribolovce može delovati kao čisto preterivanje ili cepanje dlake na dva dela. Ali kada neko prvi put kupi štap sa neodgovarajućim rukohvatom, vidi da ta tema uopšte nije toliko beznačajna, pogotovo zato što je štap deo pribora koji treba da služi na duže staze i ne menja se svaki čas. Zato je bitno da na njemu sve bude dobro ukomponovano i da ribolovcu dobro legne u ruci.
Doskora se znalo – rukohvat na iole kvalitetnijim modelima najčešće je bio izrađen od plute i ispod držača mašinice načinjen iz jednog dela (eng. »full grip« ili »solid handle«), dok su različiti veštački materijali bili rezervisani uglavnom za jeftinije štapove. Pluta je plemenit i prirodan materijal, koji je kao stvoren za to da se njime opremi ribolovački štap. Dugotrajna je, veoma prijatna na dodir, dobro se prilagođava šaci, odlična je za upotrebu i leti i zimi jer se ne greje previše niti previše hladi. Naravno, nije ni svaka ista. Postoji nekoliko vrsta plute različitih cenovnih kategorija. Najbolja (i najskuplja) jeste portugalska pluta najviše klase, čiji se kvalitet najčešće obeležava oznakom AAA (ređe »AAAA«). U novije vreme, sve popularniji su rukohvati od savremenog veštačkog sunđera (duplon, EVA, hipalon...). Oni su vremenom postajali sve kvalitetniji, tako da se danas često ugrađuju i na veoma skupe štapove. Kvalitetan duplon je dugotrajan, ne upija vodu, izuzetno dobro se prilagođava ruci, lako se čisti i jeftiniji je od plute, što nikako nije zanemarljivo, pogotovo za proizvođače.
MEĐUTIM, PRE IZVESNOG BROJA godina, neko se dosetio da deo rukohvata ispod rolenhaltera podeli na dva dela, pa smo dobili takozvani »split grip« (»podeljeni rukohvat«). Do toga su, naravno, doveli zakoni tržišta i stalno traganje za novim idejama i profitom, ali su onda, kao i uvek u takvim slučajevima, i proizvođači i trgovci i promoteri raznih robnih marki počeli da ubeđuju kupce kako je baš to rešenje revolucionarno i donosi suštinsko poboljšanje, pri tom skrećući pažnju, čak i kada to nisu hteli, sa mnogo bitnijih parametara koji određuju kvalitet štapa. Jer, ruku na srce, rukohvat jeste bitan, ali srce štapa je blank... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 417-)