Odav­no je po­zna­to da je ri­bu u ve­ći­ni si­tu­a­ci­ja naj­lak­še uhva­ti­ti na nje­nu pri­rod­nu hra­nu ili na ma­mac ko­ji je što ver­ni­je imi­ti­ra. Pri­me­nju­ju­ći tu lo­gi­ku i ma­lo eks­pe­ri­men­ti­šu­ći sa va­ra­li­ca­ma i na­či­ni­ma vo­đe­nja, naš sa­rad­nik je do­šao do ve­o­ma efi­ka­snog mam­ca i pre­zen­ta­ci­je za pe­ca­nje smu­đa na te­ku­ćoj vo­di.

Ve­ći deo ri­bo­lo­vač­ke ka­ri­je­re sam pro­veo va­ra­li­ča­re­ći štu­ku i ba­sa na ka­na­lu. Me­đu­tim, u po­sled­njih de­se­tak go­di­na, zbog pro­me­ne me­sta pre­bi­va­li­šta, naj­vi­še vre­me­na pro­vo­dim lo­ve­ći smu­đa na re­ci, na­rav­no opet na ve­štač­ke mam­ce. Te­ren na ko­me naj­če­šće pe­cam je pri­lič­no bo­gat ovom ri­bom, što mi omo­gu­ća­va iz­vo­đe­nje ra­znih eks­pe­ri­me­na­ta, za me­ne po­seb­no iza­zov­nih on­da ka­da je smuđ »ne­u­tra­lan«, tj. ka­da sva­ko mo­že da uhva­ti po­ne­ki ko­mad, ali na tri-če­ti­ri mo­gu da ra­ču­na­ju sa­mo oni ko­ji baš sve ura­de ka­ko tre­ba. U pro­šlom bro­ju sam opi­sao ka­ko sam, pe­ca­ju­ći sa vo­ble­ra­ši­ma i »gu­mi­ča­ri­ma«, na istim me­sti­ma ali u raz­li­či­to vre­me, pri­me­tio da smuđ če­sto ni­je ne­ak­ti­van u onom sat-dva du­gom pe­ri­o­du na pre­la­zu da­na u noć, kao što ne­ki mi­sle, već ga na­pro­sto u tom »me­đu­vre­me­nu« tre­ba tra­ži­ti u »me­đu­zo­ni«, ko­ja je ta­mo gde ja pe­cam na du­bi­ni od oko 2 m, na ka­me­ni­tom dnu.

Lažni peš presretač

Ka­da sam ot­krio da je Calypso Fan­tom 6 ve­o­ma efi­ka­san za lov na ta­kvim me­sti­ma, po­čeo sam da usa­vr­ša­vam pre­zen­ta­ci­ju te va­ra­li­ce i da hva­tam sve vi­še smu­đe­va, te po­ne­kog bu­co­va i ban­da­ra, ali i do­sta gla­vo­ča (»pe­še­va«), ko­je sam spo­ra­dič­no ka­čio za rep, sto­mak i le­đa, ali če­sto do­bi­jao i za usta! De­ša­va­lo se re­ci­mo da ulo­vim sa­mo jed­nog smu­đa a da pro­sto »raz­bi­jem« pe­še­ve, tj. da ih na vo­ble­ru imam i po 5-6 za ve­če.

U JED­NOJ TA­KVOJ pri­li­ci mi je si­nu­lo zbog če­ga je smuđ na­pra­sno »gu­bio« ape­tit u pred­ve­čer­njim sa­ti­ma na iz­gled­nom me­stu... (-Ceo tekst mo­že­te pro­či­ta­ti u Ri­bo­lo­vu br. 345-)