Uprkos izuzetno širokoj ponudi, teško je, ne samo na našem tržištu već i u svetskim okvirima, naći varaličarac toliko upotrebljiv za lov veštačkim mamcima različitih tipova i težina kao što je ovaj dvodelac nove robne marke MaGnetic. Lagan, odlično balansiran, brz, ali ne preoštar, od odličnog materijala i sa savršenom završnom obradom, ovo je štap visoke klase
Beogradski MG Servis, koji postoji već više od dve decenije, počeo je kao radionica za popravku štapova i mašinica, ali se u poslednjih desetak godina otac i sin Miki i Goran Ćurić u sve većoj meri bave izradom štapova (najviše varaličaraca, ali i bolonjeza) od blankova. Dobar glas o kvalitetu njihovog finalnog proizvoda pročuo se nadaleko, pa osim za ribolovce iz zemalja regiona sve više rade i za klijente iz Nemačke, Austrije, Švajcarske, Holandije, Italije... Pravi bum su u poslednjih nekoliko sezona napravili sa varaličarcima novozelandske firme CTS, čije blankove ekskluzivno uvoze i od kojih su napravili nekoliko stotina vrhunskih štapova, uglavnom za lov smuđa i soma džigovima i glavinjarama.
Od pre oko dva meseca, ponuda ove radionice obogaćena je izuzetno atraktivnom paletom štapova robne marke MaGnetic. Blankove za tu seriju MG Servis isključivo za svoje potrebe, preko novozelandske firme Pioneer Technologies, uvozi iz Kine (gde se već duže vreme prave i kod nas veoma popularni varaličarci novozelandske firme CD), a potom od njih pravi pet modela dvodelaca, različitih dužina i snage (2,1 m, t.b. 5–14 g; 2,3 m, t.b. 5–21 g; 2,5 m i 2,75 m, t.b. 10–32 g; 2,75 m, t.b. 10–50 g). Tim znalački formiranim asortimanom su pokriveni svi segmenti varaličarenja od najlakšeg do srednjeg (tj. za lov bandara, klena, pastrmke i protfiša, zatim bucova, te naposletku smuđa i štuke), tako da mi, iskren da budem, nije bilo nimalo lako da odlučim koji ću uzeti na probu. Naime, zbog ograničenog vremena morao sam da se opredelim samo za jedan, a najradije bih bar pomalo pecao sa svih pet, budući da su me baš svi osvojili na prvi pogled, ne samo zaista impresivnom lakoćom u odnosu na snagu, već pre svega akcijom, po kojoj više podsećaju na najpopularnije modele CD-a nego na CTS-ove. Najkraće rečeno, svi MaGnetici, od najslabijeg do najjačeg, izrazito su brzi štapovi, ali manje kruti nego klasični ljuti »džigeraši«. Što bi se reklo – imaju dušu, tj. pod opterećenjem se savijaju znatno većom dužinom (negde između prve trećine i polovine), što već »na suvo« nagoveštava da su upotrebljivi ne samo za lov smuđa i soma džigovima, već i za varaličarenje drugih grabljivica najrazličitijim veštačkim mamcima, pa i laganim voblerima, leptirima i kašikama, koje je većinom smuđaroških CTS-ova, ruku na srce, prilično teško bacati i voditi, jer jednostavno nisu za takvo pecanje ni pravljeni. Posle dužeg premišljanja opredelio sam se za najjači i najduži model (2,75 m, t.b. 10–50 g), primeren srednjem varaličarenju, kako sa obale naših velikih reka i jezera, tako i iz čamca... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 410-)