Lov mirnih riba na Tisi privlači sve veći broj plovkaroša i fideraša, ne samo zbog obilja bele ribe u ovoj reci, već pre svega zbog toga što su, uz pravilan izbor mesta, prihrane i prezentacije, mogući i obilni ulovi tolstolobika, kog sve više kolega i ciljano peca
Iako smo već dobrano zašli u leto, vodostaji naših velikih reka nikako da se stabilizuju. Ili rastu ili opadaju i natprosečno su visoki za ovo doba godine. Ali i u takvim nepovoljnim hidrološkim uslovima se na Tisi može lepo pecati ukoliko se izbor mesta i tehnike prilagode situaciji. Ovog puta, imajući u vidu da je vodostaj kod Titela bio 270 i da je rastao, rešio sam da probam da pecam bolonjeze tehnikom, na plovak, na delu kod Knićanina. Rampa na nasipu je na moju veliku sreću bila podignuta, pa sam pre zore stigao na mesto lokalno poznato kao Kamen. Uprkos polumraku, video sam da rekom već plove velike količine sočivice i drugog vodenog bilja, kao i granje i panjevi, ali sam procenio da će na plovak ipak moći da se peca bez većih problema. Кasnije se pokazalo da sam bio u pravu, iako je povremeno duvao jak vetar i mnogo otežavao držanje štapa, a tokom dana sam morao nekoliko puta da se pomeram od vode koja je do kasnog popodneva nadošla za čak 30 cm.
ČIM SAM IZVADIO PRIBOR iz kola, postavio stolicu i napravio primamu od mešavine dveju hrana istog proizvođača i jednake količine teške zemlje, počeo sam da na oko 10 m od obale, gde je dubina bila 4,5 m, bacam kugle zamešene tako da se prilično brzo raspadaju, praveći oblak pri dnu, nizvodno od mesta na koje sam ih plasirao. Riba se na sve strane izbacivala iz vode – uz obalu su bucovi jurili kedere, a nešto dalje iskakali su tolstolobici. Ali uprkos toj očiglednoj aktivnosti, u prvom satu nisam imao ni pipanje. Ipak, nisam gubio nadu. S vremena na vreme bih bacio kuglu hrane u istu tačku, sa nestrpljenjem očekujući da se riba javi na crviće koje sam kačio na udicu. Konačno, plovak je zaronio, a posle kontre se zujanjem oglasila kočnica, što je bio znak da na udici imam tolstolobika, kom sam se najviše i nadao. Borba je potrajala, ali mi se riba otkačila posle desetak minuta. No to mi je dalo još više volje, pa sam nastavio da pecam jednako koncentrisano; ribolov postaje sve zanimljiviji jer počinju da se javljaju špicerke, a uz njih i poneka babuška. Sitnija riba je proradila solidno, povremeno bi udicu usisao tolstolobik, a osim njih je mešavina primame koju sam napravio za ovo pecanje privukla i šarane, pa sam pored nekoliko sitnijih primeraka, teških između 0,8 i 1 kg... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 407-)