Iako ni u donjem toku Dunava kroz Srbiju ribe nema kao nekada, pa su bogati ulovi sve ređi i uglavnom rezervisani za najiskusnije i najupornije, još uvek se u okolini Kladova ribolovci imaju čemu nadati, čak i sa obale i u najtoplijem delu godine, kada riba po pravilu najslabije radi
Poznato je da letnji meseci nisu idealni za ribolov na Dunavu, pre svega zbog visokih temperatura vode. To je vreme kada riba može biti na lokacijama sasvim različitog tipa i tokom dana i tokom noći, u zavisnosti od mnogih faktora. Stoga su za letnje pecanje u načelu dobri potesi koje odlikuje raznovrsnost reljefa, a jedan od takvih je i Dunav u okolini Kladova. Loša okolnost je što su za sva izgledna mesta ovde potrebne dve ribolovačke dozvole, budući da se iznad hidrocentrale Đerdap 1 nalazi Nacionalni park Đerdap, koji izdaje svoje ribolovnice (važeće do golubačke tvrđave – prim. ur.), dok za deo nizvodno od HE važi tzv. jedinstvena dozvola za područje Srbije.
Na relativno malom rastojanju Dunav kod Kladova izgleda sasvim različito: iznad hidrocentrale je poput jezera, miran i sa velikim dubinama; ispod nje nudi čitavu paletu različitih terena, od onih kamenitih, sa jakom strujom i velikom dubinom, sve do šljunkovitih, plitkih i zatravljenih.
TOKOM LETA PRE SVEGA SE DOBIJAJU šaran i krupna babuška, ali nisu retki ni lepi ulovi deverike, crvenperke, bodorke, pa i protfiša (jaza). Gotovo svi ovde pecaju na plovak, na zatravljenim mestima kod prvih sela nizvodno od hidrocentrale – Davidovca i Kladušnice. Iz čamca se peca petljašima, a sa obale mahom bolonjezima i meč-štapovima. Primama je obavezna, a lokalni ribolovci je bacaju u velikim količinama. Oni najiskusniji tokom ribolova često menjaju mamce, ispitujući trenutni izbor ribe, pa su im pri ruci uvek crvići, gliste, valjak ili kuvana pšenica, a za šarana i kukuruz. Jedni više preferiraju ribolov u travi, dok drugi čiste svoja mesta od nje, trudeći se da na dnu ostane fini pesak. Teško je reći ko je u pravu, jer love sa promenljivim uspehom. Šaran radi različito od sezone do sezone: prošle godine, na primer, ulovljen je ogroman broj primeraka od 2 do 7 kg (i divljaka i golaća tj. »mađara«, kako ih ribolovci ovde zovu), ove godine skoro da ih nije ni bilo, iako su prvi primerci upecani već u martu. Tokom noći bez vetra najčešće se lovi babuška, a tada i »peševi« (glavoči) malo smanjuju svoju aktivnost. Lov babuške finim i tankim priborom tada može postati pravo zadovoljstvo, a ovog leta lovljeni su primerci do 2 kg.
DUBINSKOM METODOM i iznad i ispod brane pecaju se pre svega som i smuđ. Iznad brane lokalni ribolovci odlučuju se uglavnom za klasičnu paternoster montažu sa nisko postavljenom udicom... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 407-)