Napadi smuđa u brzaku su snažni i odsečni, i najčešći su na prelazu kamenitog dna u zemljano ili muljevito. Na kontakt s ribom treba reagovati istog časa, energičnom kontrom. Smuđ zakačen u dubini nekoliko trenutaka neće svojim ponašanjem davati znake da se išta dogodilo. Što je krupniji, ta pauza će biti veća, te nakon kontre treba sačekati prvu reakciju ribe
Krajem leta i početkom jeseni, kada temperatura vode velikih ravničarskih reka padne ispod 20°C, a njihov tok postane brži i vodostaj viši, uz tendenciju daljeg porasta usled doticanja vode iz pritoka, smuđ biva sve prisutniji u priobalju i kreće se u većim grupama. Takvo ponašanje je instinktivno, a okupljanje je praktično istovetno onom iz predmresnog perioda, kada ova grabljivica na karakterističnim mestima čeka samo njoj poznati »okidač« za početak uzvodne migracije. Jesenje grupno uzvodno putovanje smuđa, tokom kog se intenzivno hrani, uslovljeno je temperaturnim režimom vode u istom opsegu kao u proleće ali sa tendencijom u obrnutom smeru. U proleće se voda zagrevala, i u martu i aprilu temperatura joj je bila u najpovoljnijem opsegu za ishranu i mrešćenje (7–14° C), a u oktobru i novembru će prilikom hlađenja proći kroz isti opseg. Pri migriranju smuđ će se zaustavljati i hraniti na svim karakterističnim mestima na kojima se okupljaju kederi i druga bela riba.
AKO JESEN POČNE sa temperaturnim vrednostima i tendencijama iz višegodišnjeg proseka, može se očekivati prisustvo aktivnog smuđa u priobalju, i to na uobičajenim mestima: u brzacima koje formiraju veći obalski rtovi, oko stubova mostova i većih potopljenih objekata, duž gradskih obaloutvrda, u podnožju tvrđava (Ram, Golubac) ili uz dokove pristaništa i sl. Svi metodi i tehnike iz prolećnog i letnjeg perioda lova smuđa su primenljivi i u ovom delu sezone, ali je prosečna težina jedinki koje se hvataju znatno veća, pa tome treba prilagoditi i varalice. Pravi izbor su džigovi dužine 12–15 cm, sa udicama većim za broj ili dva (u zavisnosti od očekivanog ulova) od onih koje smo koristili u najtoplijem delu sezone, te vobleri dugi od 9 do 13 cm. Na ilustraciji A prikazano je klasično mesto za ribolov smuđa varalicom. Čamac treba usidriti petnaestak metara uzvodno od mesta na kom očekujemo ribu i na liniji podnožja rta, a varalicu valja spustiti ka glavnom toku i onoliko uzvodno koliko je džigu potrebno da dodirne dno na uzvodnoj strani rta (1). Varalicu nakon spuštanja na dno (2) pomeranjem vrha štapa i korišćenjem toka vode treba dovesti, uz česte kontakte džiga i dna, u podnožje rta (3). S obzirom na to da tok nosi varalicu udaljavajući je od mesta spuštanja, prilikom vođenja treba otpuštati strunu okrećući ručicu čekrka unazad ili dozvoljavajući da u kratkim intervalima slobodno otiče sa kalema uz otvoreni preklopnik vođice. Nakon dodira varalice i kamena na mestu na kojem dubina počinje da se smanjuje, valja početi sa namotavanjem strune i pokretima vrha štapa džig dizati po grebenu... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 410-)