Dolazak dugo iščekivanog toplijeg vremena i stabilizacije vodostaja doneo je bolje uslove za lov mnogih riba, ali ne i bandara. Naime, ovaj mali predator tokom zime boravi na karakterističnim lokacijama sa većom dubinom, uglavnom pri samom dnu, odakle se samo povremeno podiže do srednjih slojeva, kako bi nešto pojeo.
A to nešto su skoro bez izuzetka ribice duge 6-7 cm, neretko i nešto krupnije, koje je relativno lako imitirati raznim varalicama i prezentacijama.
KADA SA POVEĆANJEM TEMPERATURE vode bela riba napusti zimovnike i krene u plićake, čija se voda najbrže zagreva, ka takvim mestima kreće i bandar, kako zbog hrane, tako i zbog mresta, za koji i njemu odgovaraju baš takve pozicije. Ali, da bismo tačno odgovorili na pitanje »Kako loviti bandara u proleće«, moramo imati u vidu još nekoliko stvari. Pri odabiru mesta, varalice i prezentacije moramo imati u vidu da se ishrana bandara u proleće značajno menja u odnosu na gore pomenutu zimsku, budući da grgeč, naročito u periodu kada je trom zbog mresta, nije uopšte raspoložen za jurcanje za sve aktivnijom sitnom ribom, već se okreće plenu do kog može doći mnogi lakše, tj. uz znatno manje truda, kao što su razne vrste račića, crvića i larvi. Uz to, valja imati u vidu i da bandar voli mesta sa što više prepreka, kao što su kamene ploče, stene, potopljeno granje i razna vodena vegetacija.
IZBOR VARALICE I PREZENTACIJE svakako je najzanimljiviji deo čitavog ovog mozaika koji pokušavamo da sklopimo. Onda kada se bandar orijentiše na lov sitnijih organizama, nema nikakvog smisla pokušavati da ga uhvatimo na velike varalice. Baš nasuprot tome... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 324-)