Fi­der teh­ni­kom lo­vim već sko­ro šest go­di­na, ali se i da­lje tru­dim da o njoj sa­znam što vi­še, pa mar­lji­vo pri­ku­pljam in­for­ma­ci­je i ide­je, a one ko­je mi se uči­ne pri­men­lji­vim na­sto­jim da što pre is­pro­bam na vo­di, ne ža­le­ći pri tom vre­me i trud. Če­sto pe­ca­ju­ći na Ta­mi­šu, na kom iz se­zo­ne u se­zo­nu ima sve vi­še fi­de­ra­ša, pri­me­tio sam da mno­gi pro­la­ze znat­no sla­bi­je ne­go što bi mo­gli za­to što ig­no­ri­šu ne­ke ele­men­te vred­ne pa­žnje, isto­vre­me­no se usred­sre­đu­ju­ći vi­še no što je po­treb­no na stva­ri ko­je ni­su bit­ne. Sto­ga sam u ovom pri­logu sa­brao svo­ja za­pa­ža­nja o pra­vil­nom pe­ca­nju be­le ri­be fi­der teh­ni­kom na Ta­mi­šu, po­seb­no se osvrćući na pe­riod ko­ji je pred na­ma.

Za uspeh u fider ribolovu na Tamiša izbor mesta je veoma bitan

IZ­BOR ME­STA I VRE­ME­NA mo­že i te ­ka­ko uti­ca­ti na uspeh. Ta­mi­ška be­la ri­ba u ovom de­lu se­zo­ne vo­li da se za­dr­ža­va u pli­ćim zo­na­ma, pa je tu tre­ba po­tra­ži­ti jer mo­že­mo le­po pro­ći i ka­da na me­sti­ma sa ve­ćom du­bi­nom ni­je za­in­te­re­so­va­na za je­lo. Obra­ti­te pa­žnju na to ka­ko se kre­će tra­va ko­ju tok sa­da če­sto no­si u ve­li­kim ko­lil­či­na­ma, pa pre ne­go što se sme­sti­te na oba­li obi­đi­te te­ren i na­đi­te lo­ka­ci­ju na ko­joj pli­va­ju­će ve­ge­ta­ci­je ima što ma­nje. Ide­al­no bi bi­lo da vam na toj poziciji sun­ce ne sme­ta, tj. ne bi­je u oči, te da uz to možete pecati u hla­do­vi­ni, jer i kra­jem le­ta vre­me mo­že bi­ti ve­o­ma to­plo. Ali sve to ni­je baš la­ko uklo­pi­ti. U sva­kom slu­ča­ju, po­želj­no je već u svi­ta­nje početi sa ri­bo­lo­vom, jer ta­da vru­ći­na još ni­je pre­ve­li­ka, a ta­mi­ška ri­ba je naj­ra­spo­lo­že­ni­ja za je­lo.

HRA­NJE­NJE je u fi­de­ru uvek od ve­li­kog zna­ča­ja, pa i na Ta­mi­šu. Mno­ge ko­le­ge se fo­ku­si­ra­ju na na­la­že­nje do­bit­ne kom­bi­na­ci­je i op­ti­mal­ne bo­je mik­sa, a po mom is­ku­stvu je naj­va­žni­je do­da­ti u hra­nu ve­ću ko­li­či­nu ma­ma­ca, jer je to najefikasniji na­čin da pri­vu­če­mo krup­nu ri­bu i sma­nji­mo udeo sit­ni­jih je­din­ki u ulo­vu. Kao i na ve­ći­ni dru­gih vo­da, naj­bo­lji do­da­ci pri­ma­mi za re­kre­a­tiv­ni fi­der ri­bo­lov su cr­vi­ći i sec­ka­ne gli­ste, ali ne tre­ba za­ne­ma­ri­ti ni ku­ku­ruz še­će­rac i ka­ste­re (ča­u­re). Kad je reč o bo­ji hra­ne, ona u ovom pe­ri­o­du ne bi tre­ba­lo da bu­de pre­vi­še upa­dlji­va... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 331-)