Sa­mo oni ri­bo­lov­ci ko­ji ni­ka­da ni­su pe­ca­li na rib­njač­kim je­ze­ri­ma mi­sle da na ta­kvim vo­da­ma sva­ko ko ume da za­ba­ci pet me­ta­ra sva­ki na­pu­ni ču­var­ku za ne­ko­li­ko sa­ti ili hva­ta ka­pi­tal­ce kao na te­ku­ćoj tra­ci. Stva­ri, me­đu­tim, ni­su ni iz­bli­za ta­ko jed­no­stav­ne – čak i ta­mo gde ri­be mal­te­ne ima vi­še ne­go vo­de, naj­bo­lje pro­la­ze oni ko­ji se naj­te­melj­ni­je pri­pre­me i naj­o­zbilj­ni­je pri­stu­pe pe­ca­nju.

Vre­men­ski uslo­vi i vo­do­sta­ji ovog le­ta ne idu baš na ru­ku ri­bo­lov­ci­ma sa otvo­re­nih vo­da. Sto­ga ni­je ni­ma­lo čud­no što se mno­ge ko­le­ge, po­go­to­vo one ko­je ne mo­gu da po ne­ko­li­ko da­na za­re­dom idu na pe­ca­nje i hra­ne me­sto, od­lu­ču­ju za od­la­zak na ne­ki od sve broj­ni­jih ko­mer­ci­jal­nih re­vi­ra. Iako je na ta­kvim sta­ja­ći­ca­ma – po pra­vi­lu ve­o­ma bo­ga­tim ri­bom – bez sum­nje lak­še ostva­ri­ti do­bar ulov ne­go na »di­vljim« vo­da­ma, ni na njih ne tre­ba ići bez pret­hod­ne pri­pre­me, jer ni tu »ni­je Bo­žić sva­kog da­na«, već je po­treb­no, kao i svu­da dru­gde, po­zna­va­ti i po­što­va­ti od­re­đe­na pra­vi­la, bez ko­jih us­pe­šan ri­bo­lov ni­je mo­guć.

Razbijanje velika

ME­STO. Na ko­mer­ci­jal­nim re­vi­ri­ma sko­ro re­dov­no su do­bre po­zi­ci­je u ćo­ško­vi­ma, za­tim one ob­ra­sle ve­ge­ta­ci­jom i sa pre­pre­ka­ma u vo­di, na­ro­či­to ako se na nji­ma ne pe­ca non-stop. Uko­li­ko mo­že­te, oda­be­ri­te ta­kvu lo­ka­ci­ju na ko­joj dru­gi ri­bo­lov­ci ne­će mo­ći da vam »kra­du« ri­bu, ni slu­čaj­no ni na­mer­no. U slu­ča­ju da po­sto­ji ne­ki uliv sve­že vo­de sa fon­ta­ne, po­to­ka, iz­vo­ra ili ne­ki vo­do­skok (aera­tor i sl.), ne­moj­te ga ni­po­što za­o­bi­ći u ovim let­njim me­se­ci­ma, jer je sko­ro si­gur­no da će zbog sve­ži­je vo­de sa vi­še ki­se­o­ni­ka ri­ba bi­ti tu. I na­rav­no, ako zna­te gde su hra­ni­li­šta (tj. gde oso­blje re­vi­ra ri­bi ba­ca hra­nu), mo­že­te se­sti uz njih bez raz­mi­šlja­nja. Imaj­te na umu i to da su do­bra me­sta uglav­nom re­zer­vi­sa­na da­ni­ma una­pred, po­go­to­vo za vi­kend, sto­ga je ve­o­ma bit­no da re­a­gu­je­te na vre­me i iz­vr­ši­te re­zer­va­ci­ju.

TEH­NI­KA. Na ko­mer­ci­jal­nim vo­da­ma, sa­svim neo­prav­da­no, pri­mat ima mo­de­ran ša­ran­ski ri­bo­lov. Ova teh­ni­ka zah­te­va mno­go osnov­ne i pra­te­će opre­me, ve­li­ke ko­li­či­ne ne baš jef­ti­nih ma­ma­ca, a u su­šti­ni ni­je pri­klad­na za iz­la­ske od ne­ko­li­ko sa­ti ili za jed­no­dnev­no pe­ca­nje. In­te­res za fi­der i da­lje ra­ste, ne sa­mo kod nas već i ši­rom Evro­pe, i to je ube­dlji­vo naj­e­fi­ka­sni­ji vid ri­bo­lo­va na ma­njim sta­ja­ći­ca­ma sa bo­ga­tim ri­bljim fon­dom. Lov hra­ni­li­com je pri­stu­pa­čan svim ka­te­go­ri­ja­ma ri­bo­lo­va­ca, jer za nje­ga ni­je po­treb­no mno­go opre­me, hra­na i mam­ci tra­že mi­ni­mal­na ula­ga­nja, a na ko­mer­ci­jal­nim re­vi­ri­ma na fi­der će­mo sko­ro uvek uhva­ti­ti vi­še ri­be za krat­ko vre­me ne­go dru­gim teh­ni­ka­ma. Raz­mo­tri­će­mo za­to ne­ka od osnov­nih pra­vi­la ko­ja tre­ba po­što­va­ti pri let­njem ri­bo­lo­vu ovom teh­ni­kom... (-Ceo tekst mo­že­te pro­či­ta­ti u Ri­bo­lo­vu br. 355-)