Uspeh u ribolovu veoma često zavisi od primene pravog rešenja u pravi čas. Ono nekada može biti sasvim jednostavno, a da opet ne padne svakome na pamet. Ovog puta trebalo je naći način da kugle hrane lete po 30 m bez raspadanja, a da počnu da se otvaraju čim padnu na dno. Što uopšte nije teško postići kad ribolovac zna kako...
Prošlogodišnje pecanje na reci Uni u Bosni ostavilo je takav utisak na mene da sam bukvalno brojao dane do odlaska na isto mesto. Prelep predeo i vodu bogatu ribom ponovo sam posetio pre petnaestak dana.
Čim smo stigli, posle puta dugog preko 300 km, naš drugar Boris, koji veoma dobro poznaje reku, predložio nam je nekoliko dobrih mesta za ribolov, prepustivši konačni izbor nama. Dvoumili smo se između dve varijante – da pecamo u bržem toku, bliže ušću Sane u Unu, gde se love uglavnom veoma krupne plotice, ili da dan provedemo bliže ušću Une u Savu, gde je tok znatno mirniji ali je i riba u proseku nešto manja. Kako su meteorolozi najavljivali temperaturu od skoro 40º C, odlučili smo se ipak za ovo drugo, pošto je obala tu visokim topolama zaštićena od sunca tokom većeg dela dana.
ZBOG VELIKE DUBINE (oko pet metara) i daljine od preko 35 m, svi smo se opredelili za bolonjeze od 6 m, s tim što sam ja ovog puta poneo svoj omiljeni Colmic Fiume, težine bacanja 18 g. Zbog dalekih zabačaja, neophodni su bili plovci povelike nosivosti, pa smo koristili Profishingove modele nosivosti od 6 do 8 g, na kojima smo u zavisnosti od doba dana i položaja sunca menjali fluorescentno žutu i fluorescentno crvenu antenu prečnika 4,5 mm, kako bi na velikoj razdaljini bili jasno uočljivi. Napravili smo klasične sisteme za lov na vožnju, sa olovnom suzom težine jednake nosivosti plovka, a onda smo, ako je trebalo dodatno izbalansirati sistem, olovo malo strugali nožem ili dodavali poneku sasvim sitnu dramliju ne bi li iz vode virila samo gornja polovina antene. Ispod suze, na kraj osnovnog najlona, vezivali smo duplu vrtilicu veličine 20, ispod koje se nalazila udica Tubertini Serie 2 ili Gamakatsu 1310, veličine 14 ili 15. Za osnovni najlon ja sam koristio Tubertini Top Scorer debljine 0,16 mm, dok sam predvez, koji je bio dug oko 50 cm, koristio monofil Colmic RBS, debljine 0,12 mm.
Kako sam već napomenuo, blizu ušća tok Une nije previše brz, pa sam kugle pravio tako da mogu da lete više od 30 m bez raspadanja, a da se opet što pre rastvore kada dodirnu dno, ne bi li prihrana imala momentalni efekat. Ideja je bila da pokušamo da plotice, koje često umeju da budu u različitim slojevima vode, spustimo što niže, kako ne bismo morali da eksperimentišemo sa dubinom... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 409-)