U naj­to­pli­jem de­lu go­di­ne je­di­nog is­klju­či­vog gra­bljiv­ca me­đu ci­pri­ni­di­ma ne­ret­ko će­mo naj­u­spe­šni­je hva­ta­ti na ve­štač­ke mam­ce ko­ji pa­ra­ju vo­de­nu po­vr­ši­nu. Ali to ne zna­či da će­mo bu­co­va do­bi­ja­ti na bi­lo ko­ju va­ra­li­cu tog ti­pa. Evo šta tre­ba da zna­te da bi­ste se mo­gli na­da­ti do­brom ulo­vu

Bucov

Lov bu­co­va po­vr­šin­skim va­ra­li­ca­ma ne za­vi­si ni od do­ba go­di­ne ni od do­ba da­na. Za tim mam­ci­ma mo­že­mo po­seg­nu­ti kad god je ovaj gra­blji­vac iz­ra­zi­to ak­ti­van na sa­moj po­vr­ši­ni, što se la­ko uoča­va po vi­še ne­go ka­rak­te­ri­stič­nim ra­u­bi­ma. Upra­vo ta­kve uslo­ve sma­tram i je­di­no po­god­nim za pe­ca­nje na po­vr­šin­ce, jer u svim osta­lim si­tu­a­ci­ja­ma – go­vo­ri mo­je is­ku­stvo i is­ku­stvo dru­gih Be­o­grad­skih bu­cov­dži­ja – dru­ga­či­ji iz­bor da­je bo­lje re­zul­ta­te, bi­lo da se opre­de­li­mo za vo­ble­re, stri­me­re, gla­vi­nja­re, ka­ši­ke ili lep­ti­re.

IDE­A­LAN PE­RIOD. De­ša­va se da lov po­vr­šin­skim va­ra­li­ca­ma bu­de ne­u­po­re­di­vo efi­ka­sni­ji od lo­va bi­lo ko­jom dru­gom vr­stom ve­štač­kih ma­ma­ca. Naj­če­šće je ta­ko to­kom le­ta, ka­da su re­ke ni­ske i bi­stre, a po­vr­ši­na pre­kri­ve­na hi­lja­da­ma ka­u­gle­ra. Mno­ge bu­cov­dži­je ko­je lo­ve npr. na Ta­mi­šu, Ka­ra­šu, Be­ge­ju ili Ti­si zna­ju ko­li­ko mo­že fru­stri­ra­ju­će bi­ti ra­u­bo­va­nje bu­co­va svu­da oko nas i bez­u­spe­šno me­nja­nje raz­li­či­tih va­ra­li­ca – bez ijed­nog udar­ca! Upra­vo je to si­tu­a­ci­ja u ko­joj je iz­bor ne­kog od po­vr­ši­na­ca ide­al­no re­še­nje. To, na­rav­no, ni­je ga­ran­ci­ja da će­mo udar­ce ima­ti, ali smo im sa po­vr­šin­cem na kop­či naj­bli­ži.

I u svim dru­gim go­di­šnjim do­bi­ma, iz­u­zev zi­me na­rav­no, mo­gu­će je lo­vi­ti po­vr­šin­skim va­ra­li­ca­ma. Po na­šem is­ku­stvu – na Du­na­vu sve do po­lo­vi­ne no­vem­bra, a na ma­njim i to­pli­jim re­ka­ma i ne­što du­že. Uslov osta­je isti – ra­u­bi na po­vr­ši­ni.

IZ­BOR PO­VR­ŠIN­CA. Lov po­vr­šin­skim va­ra­li­ca­ma ni­je pre­vi­še po­pu­la­ran u Sr­bi­ji. Vi­di se to i po nji­ho­voj po­nu­di u na­šim rad­nja­ma i po nji­ho­voj pro­da­ji. Po­pu­lar­no­sti po­vr­ši­na­ca na­ro­či­to su do­pri­ne­li ba­so­lov­ci po Bač­koj, a tek po­tom i štu­ka­ro­ši, na­ro­či­to u eri naj­ve­će po­se­će­no­sti je­ze­ra Jo­ca. I jed­ni i dru­gi po­vr­šin­ce ko­ri­ste na mir­noj vo­di, tj. na plit­kim te­re­ni­ma sa broj­nim pre­pre­ka­ma. Lov bu­co­va po­vr­šin­ci­ma ma­hom pod­ra­zu­me­va dru­ga­či­je uslo­ve. Ma­da se mo­že lo­vi­ti i u sa­svim mir­noj vo­di, pod pret­po­stav­kom da je ja­to bu­co­va u njoj, uglav­nom su ka­no­na­da ra­u­ba i bez­gla­vo be­ža­nje ka­u­gle­ra ve­za­ni za br­ži tok, što do­dat­no uslo­vlja­va iz­bor po­vr­ši­na­ca.

Od­mah va­lja is­ta­ći da su se u na­šem is­ku­stvu da­le­ko bo­lje po­ka­za­li tzv. po­pe­ri i za­re od »pro­pe­le­ra­ca«. To sva­ka­ko ne zna­či da će svu­da i uvek bi­ti ta­ko... (-Ceo tekst mo­že­te pro­či­ta­ti u Ri­bo­lo­vu br. 382-)