Orade često plivaju u jatima, koja katkad broje i nekoliko tisuća jedinki. Predvođena najkrupnijim komadima, ona se u pravilu sporo kreću, a nerijetko upravo te najveće ribe znaju razbiti kakvu školjku ili ježa, koje najčešće ostavljaju manjim srodnicima, mada povremeno i one progutaju ponešto. Kada se jato u svom lutanju nađe u nekoj uvali, jedno vrijeme se tu i zadrži, neprestano tražeći hranu. To ponekad traje nekoliko dana, a sretnik koji nanjuši i »ubode« takvu valu kući se može vratiti ovjenčan ulovima koje je teško nadmašiti. Nažalost, na površini mora se ne mogu vidjeti nikakvi znaci koji upućuju na prisustvo orada pri dnu i jedini pouzdani pokazatelj jesu upravo brojni ulovi u kratkom vremenu na malom području. A da bismo uspjeli pogoditi pravi trenutak, nema nam druge nego stalno biti na moru i poput stražara na mrtvoj straži stajati nad štapovima, iščekujući ono slatko bježanje strune s kalema.
Pribor za orade je među ribolovcima neiscrpna tema. Dok jedni favoriziraju »mekani« pristup, drugi zagovaraju lov »u tvrdo«, a čini se da je najbolje složiti pribor kombinirajući te dvije krajnosti. Sigurno je, međutim, jedno – kada se na udici nađe krupna orada, pribor je na pravom ispitu izdržljivosti, pa sve mora biti savršeno kako se izvlačenje ribe ne bi pretvorilo u noćnu moru.
Dvoumite li se između fider štapova, koji svojom elastičnošću vrlo uspješno zamaraju većinu krupne ribe na slatkim vodama, i znatno krućih surf modela, prednost ipak dajte ovim posljednjima. Naime, na čistom terenu uvijek možemo dozvoliti sebi igranje s lovinom, po sistemu »pusti neka nosi, pa će se umoriti prije ili kasnije«, no orada se često lovi u blizini brodova i njihovih priveznih konopa, a u trenutku kada osjeti kačenje, pokušaće iskoristiti i najmanju prepreku ne bi li se oslobodila. Upravo zbog takvih situacija potrebno je imati štap kojim ćemo moći zaustaviti ribu i okrenuti je ka sebi, te tako preuzeti igru u svoje ruke. Surf modeli, težine bacanja 150 g i više, idealni su za velike orade. Naravno, s tako krutim štapovima izostaje užitak zamaranja manjih primjeraka, no zato se zna tko je gazda, kolika god riba da uzme udicu... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 328-)