Ribolov na sasvim malim stajaćicama, na kojima su nam mnoge izgledne tačke dostupne sa mesta na kome sedimo, čini se mnogo lakšim nego što zapravo jeste. To pogotovo važi za hladniji deo godine, kada je riba neretko grupisana na sasvim malom prostoru i uz to slabo zainteresovana za hranu, pa je potrebno veoma mnogo znanja kako bismo je otkrili, dobro ukomponovali sistem, odabrali pravilnu prihranu i mamac i lepo se nalovili.
Krenemo li za kratkih a hladnih zimskih dana posjetiti neku stajaću vodu, drago nam jezero ili šljunčaru, unaprijed moramo biti spremni na to da ribolov na njoj može biti samo težak ili izuzetno težak. Trećeg uglavnom nema. Zašto? Prije svega, rekao bih, zbog sveopće letargije koja vlada posvuda u prirodi, pa tako i u podvodnom svijetu. Većina stajaćica bila je, barem u jednom kraćem periodu, prekrivena ledom, a u iznimno hladnoj vodi, kakva je neminovno netom poslije odmrzavanja, metabolizam riba je usporen, vrlo malo se kreću, oskudno hrane, a k tomu su još i prilično plašljive i oprezne. No naravno, moraju jesti... Pravilnim pristupom, te pažljivo odabranim priborom i taktikom, svakako možemo povećati izglede za uspješan ribolov. U pokušaju da vam ukratko ukažem na ono o čemu bi trebalo voditi računa, provešću vas kroz jedan svoj nedavni ribolov na tek odleđenom malom jezeru.
U zimskim uvjetima ja i inače radije biram manje stajaćice, pogotovo ako ih poznajem, jer je na njima ipak sve dostupnije, bliže, lakše... Dublji dijelovi jezera, na kojima se riba u pravilu sada zadržava, nalaze se na dometu kraćih i finijih štapova, kakvi su primjereni ribolovu u ovom periodu. Osim toga, na manjim vodama jednostavnije je pretražiti veću površinu jezera sa odabranog ribolovnog mjesta, što je ponekad neophodno činiti kako bi se pronašla riba. Zabacujući hranilicu satima na mjesto gdje nje nema samo ćemo izgubiti vrijeme, pa možda i ostati bez griza upravo zbog njezine slabe aktivnosti, budući da se sada ne kreće u potrazi za hranom kao u toplijem periodu. Prije samog početka ribolova probajte olovom pažljivo pretražiti dno i pronaći udubljenja, naročito ako ne poznajete jezero, a tim više ako u njemu nema znatnih oscilacija u dubini. Ponekad su i male razlike, pogotovo na plićim stajaćicama, dovoljne da bi »držale ribu«. Ne desi li se nakon sat ili dva zabacivanja na odabrano mjesto ništa, mijenjajte, tražite… Ako već ribe nisu aktivne, budite to vi. I ja sam u ovom ribolovu dugo bio bez griza, premda sam odmah pronašao jednu »rupu« i vjerovao da bi lovina trebalo da je tu, a onda sam počeo malo »zabadati« uokolo, ali ne predaleko... I samo dva-tri metra dalje ubrzo sam dobio prvu ribu, manju deveriku, a potom na istom mjestu i sve ostale... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 372-)