Če­sto se mo­že ču­ti ka­ko su u ri­bo­lo­vu naj­jed­no­stav­ni­ja re­še­nja naj­bo­lja. To, me­đu­tim, ni­je baš uvek tač­no, bar ne u pot­pu­no­sti. Je­dan od iz­u­ze­ta­ka od tog pra­vi­la su si­ste­mi sa fi­der gu­mom, ko­ji su bez sum­nje za lov krup­ni­je ri­be fi­nim si­ste­mi­ma bo­lji od onih bez nje. U ovom tek­stu sa­zna­će­te zbog če­ga su još do­bri i ko­je va­ri­jan­te po­sto­je.

 Kao i u svim osta­lim ri­bo­lov­nim teh­ni­ka­ma, i u fi­de­ru je amor­ti­za­ci­ja tr­za­ja ri­be pri udar­cu i to­kom za­ma­ra­nja je­dan od ključ­nih fak­to­ra efi­ka­snog pe­ca­nja. Ve­o­ma je va­žno da pri­bor bu­de uskla­đen ta­ko da ade­kvat­no pri­mi naj­pre pr­vi kon­takt upe­ca­ne ri­be sa si­ste­mom, a po­tom i sva­ki po­ku­šaj be­ga za vre­me bor­be tj. pri­vla­če­nja. Lo­ša amor­ti­za­ci­ja mo­že bi­ti uzrok ra­znih pro­ble­ma – spa­da­nja ri­be sa udi­ce, pu­ca­nja udi­ce ili pred­ve­za, ki­da­nja osnov­nog naj­lo­na, a neo­pre­znim i ma­nje is­ku­snim ko­le­ga­ma, sa ne­a­de­kvat­no uskla­đe­nim pri­bo­rom, mo­že na­pra­vi­ti i ve­ću šte­tu, u vi­du po­lo­mlje­nog šta­pa ili ošte­će­ne ma­ši­ni­ce.

Fiderguma

NA AMOR­TI­ZA­CI­JU PRE SVE­GA uti­ču ka­rak­te­ri­sti­ke šta­pa. Sa­svim je lo­gič­no da me­ki (pa­ra­bo­lič­ni) šta­po­vi bo­lje iz­la­ze na kraj sa iz­ne­nad­nim ve­ćim op­te­re­će­nji­ma, dok su oni oštri i kru­ti u to­me lo­ši­ji. Sle­de­ći bi­tan fak­tor je pra­vil­na po­de­še­nost koč­ni­ce (dri­la) na ma­ši­ni­ci i nje­nog rav­no­mer­nog ra­da pod raz­li­či­tim op­te­re­će­nji­ma. Neo­p­hod­no je da se ka­lem okre­će una­zad, tj. da ot­pu­šta stru­nu uz ta­kav ot­por da za­ma­ra za­ka­če­nu ri­bu, ali da pri tom stru­na i osta­tak si­ste­ma ne bu­du pre­op­te­re­će­ni (što bi re­zul­ti­ra­lo po­pu­šta­njem ne­kog de­la pri­bo­ra – udi­ce, pred­ve­za, osnov­ne stru­ne, šta­pa ili če­kr­ka). Po­go­to­vo je u fi­de­ru va­žno da amor­ti­za­ci­ja bu­de do­bra, jer se uglav­nom ko­ri­ste to­nu­ći naj­lo­ni i stru­ne, ko­je od­li­ku­je mi­ni­mal­na is­te­glji­vost, neo­p­hod­na ra­di što bo­lje sig­na­li­za­ci­je (tj. uoča­va­nja tr­za­ja i kon­ta­ka­ta si­ste­ma sa pod­lo­gom ili pre­pre­ka­ma). Uz to, am­bi­ci­o­zni fi­de­ra­ši stal­no te­že upo­tre­bi što fi­ni­jih si­ste­ma, jer ovi znat­no do­pri­no­se efi­ka­sno­sti ri­bo­lo­va, po­go­to­vo u uslo­vi­ma sla­be ak­tiv­no­sti ri­be, a to je on­da do­dat­ni raz­log da se tra­ži što bo­lji na­čin amor­ti­za­ci­je op­te­re­će­nja.

FI­DER GU­ME (na en­gle­skom »fe­e­der gum« ili »po­wer gum«) do­dat­ni su ele­ment si­ste­ma, ko­ji pri­li­kom for­mi­ra­nja mon­ta­že mo­že da na­dok­na­di tj. ubla­ži sve go­re­po­me­nu­te ne­do­stat­ke pri­bo­ra i gre­ške ri­bo­lov­ca. Vr­lo če­sto se ko­ri­ste, a naj­vi­še ih upo­tre­blja­va­ju ri­bo­lov­ci ko­ji idu na krup­nu ri­bu i oni ko­ji pe­ca­ju fi­nim pri­bo­rom i si­ste­mi­ma u si­tu­a­ci­ja­ma u ko­ji­ma je mo­gu­će i ja­vlja­nje ve­ćih ili ka­pi­tal­nih je­din­ki... (-Ceo tekst mo­že­te pro­či­ta­ti u Ri­bo­lo­vu br. 446-)