Od ve­li­či­ne so­ma uhva­će­nog pre ne­ko­li­ko ne­de­lja na Pou, još je ne­ve­ro­vat­ni­ji na­čin na ko­ji je ovaj ulov ostva­ren. Da bi sa­vla­da­la gr­do­si­ju ko­ja se za­vu­kla pod obo­re­no dr­vo na dnu, tro­ji­ca ri­bo­lo­va­ca su bi­la pri­nu­đe­na da se do­vi­ja­ju i da ra­de ne­što što je, bez pre­te­ri­va­nja, mo­glo da im ugro­zi i ži­vot

Bor­ba sa so­mom du­gim pre­ko 2,5 me­tra ni­ka­da ni­je de­či­ja igra. Ali ono što su vo­dič Ben­dža­min Grind­ner (Be­nja­min Gru­end­ner) iz Blek ket (»Black Cat«) ti­ma i nje­gov gost Mar­kus Brok do­ži­ve­li kra­jem ja­nu­a­ra na ita­li­jan­skoj re­ci Po, gra­ni­či se sa ne­ve­ro­vat­nim!

Som

Du­že od go­di­nu da­na, Grind­ner je to­kom ri­bo­lo­va na ekra­nu svog so­na­ra po­vre­me­no vi­đao pra­vu gr­do­si­ju – tač­ni­je, ukup­no 21 put na pet ki­lo­me­ta­ra du­gom po­te­su re­ke. U po­čet­ku je mi­slio da za­pra­vo pre­la­zi iz­nad ne­kog po­to­plje­nog dr­ve­ta ili dru­gog objek­ta na dnu, ko­ji elek­tron­ski ure­đaj gre­škom pre­po­zna­je kao ri­bu, ali je br­zo shva­tio da ni­je u pra­vu i da je to na šta spo­ra­dič­no na­i­la­zi na raz­li­či­tim me­sti­ma za­pra­vo ogrom­na ri­ba! Pr­vu šan­su da sa­vla­da tog ori­ja­ša imao je u de­cem­bru, ali je bor­ba za­vr­še­na so­mo­vom po­be­dom. Gra­blji­vac je ma­mac uzeo na du­bi­ni od sa­mo 3,5 m, a po­tom je ne­za­dr­ži­vo kre­nuo uz­vod­no, vu­ku­ći po­put lo­ko­mo­ti­ve, i u tom be­gu je ne­ka­ko us­peo da se oslo­bo­di udi­ce.

Kra­jem ja­nu­a­ra Grind­ner se po­no­vo na­šao na Pou, u Vels kam­pu (Wells Camp), ko­ji dr­ži po­ro­di­ca Haj­ner, a ko­ji on ko­ri­sti kao ba­zu za lov so­ma me­to­dom ver­ti­kal­nog ri­bo­lo­va na mr­tve ke­de­re. Ovog pu­ta ni­je do­šao ra­di svog za­do­volj­stva, već kao vo­dič, jer sa njim su bi­la dva go­sta – Kai Ve­ber i Mar­kus Brok.

Ima­ju­ći u vi­du da se na Pou ulo­vlje­ni so­mo­vi vra­ća­ju i da ri­ba vre­me­nom po­sta­je sve opre­zni­ja, Ben­dža­min je po­neo no­ve olov­ne gla­ve iz Black Cat asor­ti­ma­na, na­zva­ne Cat Balls, ko­je su pre­svu­če­ne cr­nim za­štit­nim slo­jem, ta­ko da su ma­nje upa­dlji­ve od stan­dard­nih olov­nih gla­va, a uz to pri uda­ru o dno ili pre­pre­ke pro­iz­vo­de mno­go sla­bi­ji zvuk, pa ma­nje pla­še ri­bu. Te ku­gle ima­ju dve al­ke, od ko­jih se za jed­nu ka­či glav­na stru­na ili pred­vez, a za dru­gu se ve­zu­je de­be­li ke­vlar ili dru­ga stru­na ko­ja no­si udi­ce – pri pe­ca­nju na ve­li­ke ke­de­re naj­če­šće dve, s tim da je pr­va jed­no­kra­ka, a dru­ga dvo­kra­ka (sa si­gur­no­snom »iglom« ko­ja se za­ba­da u te­lo ri­be) ili pak tro­kra­ka. S ob­zi­rom na to da je tem­pe­ra­tu­ra vo­de bi­la se­dam ste­pe­ni, som je bio ve­o­ma sla­bo ak­ti­van, a ve­ći­na ri­ba te vr­ste bi­la je u ti­ša­ci­ma, na du­bi­ni od tri do pet me­ta­ra.

Dru­gog da­na ri­bo­lo­va, Grind­ner je na so­na­ru vi­deo ogrom­nu ri­bu i po­mi­slio je da je to ka­pi­tal­ka ko­ju je u po­sled­nje vre­me če­sto vi­đao i ko­ja mu je spa­la u de­cem­bru, ali su svi po­ku­ša­ji da je na­ve­de da za­gri­ze ovog pu­ta osta­li ne­u­spe­šni. Dru­ga pri­li­ka uka­za­la se oko 600 m da­lje, ali na­red­nog da­na – 31. ja­nu­a­ra.

Ba­bu­ška ve­li­či­ne dla­na po­nu­đe­na je ma­lo iz­nad dna, na si­ste­mu ko­ji su či­ni­li Cat Ball gla­va te­ži­ne 130 g, jed­no­kra­ka udi­ca ve­li­či­ne 3 i spe­ci­jal­na dvo­kra­ka ve­li­či­ne 6 (bro­je­vi ko­ji­ma su ozna­če­ne ve­li­či­ne ovih udi­ca ne ko­re­spon­di­ra­ju sa stan­dard­nim, a ori­jen­ta­ci­o­na pred­sta­va o nji­ho­voj ve­li­či­ni mo­že se ste­ći po­re­đe­njem sa pr­sti­ma ri­bo­lov­ca na jed­noj od sli­ka – prim. prir.). Som je uda­rio dok je štap Black Cat Ver­ti­kal LS bio u ru­ka­ma Mar­ku­sa Bro­ka i pr­vih 25 mi­nu­ta sve je išlo pri­lič­no glat­ko, osim što ri­bo­lo­vac ni­je ni za cen­ti­me­tar us­peo da po­dig­ne ri­bu sa dna. Ali ta­da je som pro­šao is­pod jed­nog po­to­plje­nog dr­ve­ta, ko­je je gra­na­ma oslo­nje­no na dno le­ža­lo na du­bi­ni od oko 6 m. Stru­na se za­mo­ta­la oko gra­nja i od­jed­nom se či­ni­lo da će tu bi­ti kraj ove bor­be. Me­đu­tim, is­ku­sni vo­dič od­lu­čio je da po­ku­ša ne­što što se či­ni­lo prak­tič­no ne­mo­gu­ćim... (-Ceo tekst mo­že­te pro­či­ta­ti u Ri­bo­lo­vu br. 448-)