Za mno­ge fi­de­ra­še je hra­nje­nje mi­kro­pe­le­ti­ma enig­ma, jer im je te­ško da na­đu pra­vu me­ru nji­ho­ve vla­žno­sti, ka­ko bi sti­gli na dno za­jed­no sa hra­ni­li­com, a po­tom po­ste­pe­no is­pa­li iz nje (ni br­zo ni spo­ro). Re­še­nje po­sto­ji, ni­je kom­pli­ko­va­no, a ne­bro­je­no mno­go pu­ta po­ka­za­lo se da je vr­lo efi­ka­sno

Peleti

Mi­kro­pe­le­ti su sve po­pu­lar­ni­ja pri­hra­na, pa ni­je čud­no što ih na tr­ži­štu ima sve vi­še – raz­li­či­tih po ime­ni­ma, ve­li­či­ni, bo­ji, aro­mi i hran­lji­vom sa­sta­vu. Po­ten­ci­jal­no su od­li­čan iz­bor baš za po­če­tak se­zo­ne lo­va ve­ći­ne vr­sta mir­nih ri­ba ša­ran­skog re­gi­o­na, u vo­di ko­ja je još pri­lič­no hlad­na, jer nam mo­gu do­ne­ti i krup­ni­ju ri­bu.

Ali da bi­smo od njih iz­vu­kli mak­si­mum, po­treb­no je da ih pri­pre­mi­mo na od­go­va­ra­ju­ći na­čin (kao i sva­ku dru­gu hra­nu). Mi­kro­pe­le­ti se i za pe­ca­nje na ka­ve­zne hra­ni­li­ce i za ri­bo­lov na one me­tod ti­pa ko­ri­ste na­kva­še­ni. U oba slu­ča­ja je po­treb­no da oni isto­vre­me­no bu­du do­volj­no le­plji­vi da bi­smo ih bez ne­že­lje­nog gu­bit­ka tj. pre­ve­li­kog ra­si­pa­nja mo­gli tran­spor­to­va­ti, te za­ba­ci­ti na že­lje­no me­sto, a sa dru­ge stra­ne bit­no je i da na­kon pa­da u vo­du poč­nu da se oslo­ba­đa­ju iz hra­ni­li­ce, ali ne pre­te­ra­no br­zo već po­ste­pe­no. Na­rav­no, to se naj­lak­še po­sti­že kom­bi­no­va­njem ne­ko­li­ko vr­sta pe­le­ta, tj. pe­le­ta ra­li­či­tih preč­ni­ka i vre­me­na ras­ta­pa­nja, ali ve­ći­na ri­bo­lo­va­ca ni­je u si­tu­a­ci­ji da pri­me­ni to re­še­nje iz sva­ka­kvih raz­lo­ga (zbog pre­ve­li­kog tro­ška ko­ji bi to iz­i­ski­va­lo, sla­be po­nu­de u do­stup­nim rad­nja­ma, ne­zna­nja itd.). Na sre­ću, po­sto­ji ve­o­ma jed­no­sta­van na­čin da od sa­mo jed­ne vr­ste pe­le­ta na­pra­vi­mo pri­hra­nu ko­ja će isto­vre­me­no ima­ti sve go­re­po­bro­ja­ne ka­rak­te­ri­sti­ke, iako se ne­ke od njih na pr­vi po­gled de­li­mič­no is­klju­ču­ju. Evo šta tre­ba ura­di­ti.

1. Ot­pri­li­ke po­lo­vi­nu od ukup­ne ko­li­či­ne pe­le­ta ko­je na­me­ra­va­mo da upo­tre­bi­mo si­pa­mo u po­su­du od­go­va­ra­ju­će za­pre­mi­ne i pre­li­je­mo vo­dom ta­ko da bu­du sa­svim po­to­plje­ni.

2. Pe­le­te ta­ko osta­vi­mo ne­ko vre­me, dok ma­lo ne omek­ša­ju. Op­ti­mal­no vre­me na­ta­pa­nja za­vi­si od ka­rak­te­ri­sti­ka pe­le­ta (pre sve­ga od nji­ho­ve tvr­do­će, tj. na­bi­je­no­sti) ... (-Ceo tekst mo­že­te pro­či­ta­ti u Ri­bo­lo­vu br. 450-)