U drugom delu pregleda veštačkih mamaca koji se najviše koriste za lov štuke predstavljamo jedan od najpopularnijih tipova silikonaca, trzajuće varalice od tvrdih materijala, površinske modele, te tri vrste voblera u svim njihovim za štuku najlovnijim varijantama
Tvister je varalica od meke plastike, najčešće crvolikog tela, sa repićem u obliku znaka pitanja. Najpoznatiji model, Curly Tail Grub – popularno Grub Tail – čiji je proizvođač američka firma Mister&Twister (koju je poodavno kupio francuski Mepps – prim. ur.), inspirisao je generičko ime »tvister« za sve oblikom slične veštačke mamce. Pre upotrebe se kroz telo ovakvih varalica provuče džig udica tako da rep ostane slobodan. No sve više se na njih lovi i uz primenu montaža kod kojih je olovno otežanje labavom vezom spojeno sa udicom (na koju je nataknuta varalica), pri čemu može biti tik uz nju, ali i odmaknuto, čak i do pedesetak centimetara. U svakom slučaju, pri povlačenju kroz vodu, čak i najsporijem, repić vibrira, a frekvencija te vibracije i njena amplituda zavise od oblika repa, njegove površine i od spoja repa i tela. Ova varalica se koristi za vođenje malim brzinama pri dnu, na većim dubinama, ali nalazi primenu i u nekim drugim varijantama varaličarenja.
U svetu se proizvodi veliki broj modela koji su po obliku, bojama i materijalu slični Grub Tailu, s tim što se poslednjih godina sve češće pojavljuju modeli sa telom u obliku ribe. Među najpoznatijim i kod nas najpopularnijim »tvisterima« su Kalin's Mogambo (A), Action Plastics Curl Tail (B), Relax Twister (C), Orka Šed Tvister (D), Berkley Power Grub (E) itd.
Za ribolov štuke se najčešće koriste tvisteri u veličinama od 10 do 15 cm (4–6 inča), masivnijeg tela i šireg repića od modela za smuđa, koji imaju vibraciju veće amplitude, ali se poslednjih godina pojavljuju i znatno veći modeli, koji se uglavnom kače na sisteme sa džig udicom i dodatnom trokrakom ili na montaže sa otežanjem i trokrakim udicama (najčešće dvema, a ređe sa jednom ili tri) i uglavnom se vode kao svimbejti – okretanjem ručice čekrka (tj. manje-više jednakom brzinom), u gornjim ili srednjim slojevima vode (manji i srednji modeli se i zabacuju, dok se najveći, koji mogu imati i preko 25 cm i težiti i stotinak grama) uglavnom upotrebljavaju za troling (lov vučenjem mamaca čamcem u pokretu).
VOBLERI IZGLEDOM I kretanjem verno imitiraju živu ribicu u različitim stanjima i situacijama. Proizvode se od drveta ili od plastičnih masa. Sastoje se od tela kroz koje je provučena ili u koje je ušrafljena čelična nerđajuća žica, stabilizatora (»pakte«), olovnog opterećenja ili kuglica, alkica i dve do tri udice (najčešće trokrake, znatno ređe jednokrake, a najređe dvokrake). Izrađuju se u bezbroj modela, a mogu se razlikovati po konstrukciji, dubini zaranjanja, obliku (silueti), zapremini, težini, balansu, dužini, frekvenciji vibracije, amplitudi vibracije, brzini pobude vibracije, akustici, dekoru, broju udica i njihovom rasporedu, te tipu udica, njihovoj veličini i kvalitetu. Za ribolovca je veoma važno da vobler bude izrađen... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 467-)