Sve ma­nji broj ri­bo­lo­vač­kih rad­nji u ko­ji­ma se mo­že pre ku­po­vi­ne po­gle­da­ti ši­rok asor­ti­man pri­bo­ra i opre­me, ali i do­bi­ti do­bar sa­vet od kom­pe­tent­nog pro­dav­ca, či­ni da pe­ca­ro­ši, po­go­to­vo po­čet­ni­ci i ne­do­volj­no is­ku­sni, lu­ta­ju i gre­še pri iz­bo­ru ra­znih stva­ri, pa i ma­ši­ni­ca za raz­ličite vi­do­ve mo­der­nog pe­ca­nja sa hra­ni­li­com

Po­čet­ni­ci se ve­o­ma če­sto na­la­ze u ve­li­koj di­le­mi ka­da na­ba­vlja­ju pr­vu ma­ši­ni­cu za ri­bo­lov hra­ni­li­com. Pod uti­ca­jem mo­der­nog agre­siv­nog mar­ke­tin­ga, ali i ra­znih po­gre­šnih pre­po­ru­ka ne­do­volj­no upu­će­nih ko­le­ga ili pak tr­go­va­ca (ko­ji­ma, ru­ku na sr­ce, ni­je uvek la­ko da bu­du objek­tiv­ni u od­no­su na svo­ju i tu­đu ro­bu, a mno­gi na­pro­sto ni­su do­volj­no upu­će­ni u ma­te­ri­ju), de­ša­va se da ne­do­volj­no is­ku­sni fi­de­ra­ši ili oni ko­ji tek na­me­ra­va­ju da poč­nu da pe­ca­ju ovom po­pu­lar­nom teh­ni­kom na­pra­ve pot­pu­no po­gre­šan iz­bor. A mo­gu­će ga je iz­be­ći...

Masinica

VE­LI­ČI­NA ma­ši­ni­ce je pr­vo na šta tre­ba obra­ti­ti pa­žnju pri­li­kom ku­po­vi­ne. Naj­če­šće se u fi­der ri­bo­lo­vu upo­tre­blja­va­ju ma­ši­ni­ce ve­li­či­ne od 3.000 do 6.000 po Shi­ma­nu (ove pr­ve te­ške su tri­sto­ti­nak gra­ma i ima­ju stan­dard­nu špul­nu ka­pa­ci­te­ta oko 100m/0,30 mm, dok dru­ge pri­ma­ju oko 200m/0,30 mm i te­ži­na im je 400-500 g, za­vi­sno od mo­de­la, pro­iz­vo­đa­ča i upo­tre­blje­nog ma­te­ri­ja­la). Po­čet­ni­ci­ma skre­ćem pa­žnju na či­nje­ni­cu da se ozna­ke raz­li­ku­ju od fir­me do fir­me, pa re­ci­mo Da­i­wa če­kr­ci istih ozna­ka ima­ju znat­no ve­ći ka­pa­ci­tet (i te­ži­nu), a ima i do­sta rob­nih mar­ki kod ko­jih su ve­li­či­ne ozna­če­ne u dvo­ci­fre­nim ili tro­ci­fre­nim bro­je­vi­ma, pa se pri po­ru­či­va­nju pre­ko in­ter­ne­ta ili bi­ra­nju u pro­dav­ni­ci ne vre­di osla­nja­ti sa­mo na ozna­ku, već tre­ba po­gle­da­ti ko­li­ko naj­lo­na sta­je na ka­lem i ko­li­ko je ma­ši­ni­ca te­ška.

Za­vi­sno od vi­da fi­de­ra, od­no­sno od ka­rak­te­ri­sti­ka te­re­na i kon­kret­ne si­tu­a­ci­je, ma­ši­ni­ca od­re­đe­ne ve­li­či­ne mo­že bi­ti zgod­ni­ja od osta­lih, a ona ne­ke dru­ge – prak­tič­no ne­u­po­tre­blji­va. Pre­vi­še je raz­li­či­tih mo­guć­no­sti da bi­smo ih mo­gli sve po­bro­ja­ti, ali na­čel­no stva­ri sto­je ova­ko – za lak­še va­ri­jan­te, tj. za pe­ca­nje na ma­nje zah­tev­nim te­re­ni­ma (na sta­ja­ćoj ili sa­svim spo­roj te­ku­ćoj vo­di, na da­lji­ni do 40 m, uz ko­ri­šće­nje lak­ših hra­ni­li­ca – do 40 g) lo­ve sit­ni­ja i sred­nje krup­na ri­ba, ko­ri­ste se fi­ni­ji šta­po­vi (ma­nje t.b.), za ko­je su pra­vi iz­bor ma­ši­ni­ce ve­li­či­ne 3.000-4.000 (po Shi­ma­nu). Ve­će ma­ši­ni­ce od tih se mo­gu, na­rav­no, ko­ri­sti­ti, ali su one pre­vi­še te­ške (bli­zu 600 g ili čak ne­što vi­še ima­ju mo­de­li sred­nje kla­se u ve­li­či­ni 6.000), što vo­di pre­ve­li­kom op­te­re­ći­va­nju ru­ke i br­žem uma­ra­nju ri­bo­lov­ca, pa i ne­pre­ci­zni­jem pe­ca­nju, spo­ri­jem re­a­go­va­nju itd. S dru­ge stra­ne, sa su­vi­še ma­lom ma­ši­ni­com ote­ža­no je za­ba­ci­va­nje na ve­ću da­lji­nu, a i znat­no je spo­ri­je na­mo­ta­va­nje naj­lo­na, što ne­ka­da mo­že da bu­de klju­čan fak­tor efi­ka­sno­sti.

Zah­tev­ni vi­do­vi fi­de­ra, kao što su lov na ve­li­kim re­ka­ma i ve­ćim da­lji­na­ma, ko­ri­šće­nje hra­ni­li­ca te­žih od 40 g, lov krup­ni­je ri­be, kao i pe­ca­nje me­tod va­ri­jan­tom, uslo­vlja­va­ju i upo­tre­bu ro­bu­sni­jih ma­ši­ni­ca. To su uglav­nom lak­še »ša­ran­ske« ma­ši­ni­ce, ve­li­či­ne 5.000-6.000. Nji­ho­va glav­na ka­rak­te­ri­sti­ka je da ima­ju ve­li­ku špul­nu, ko­ja omo­gu­ća­va pla­si­ra­nje si­ste­ma na ve­će da­lji­ne, uz ma­nji na­por, te ve­ću br­zi­nu na­mo­ta­va­nja naj­lo­na.

KOČ­NI­CA JE SLE­DE­ĆE o če­mu tre­ba po­ve­sti ra­ču­na... (-Ceo tekst mo­že­te pro­či­ta­ti u Ri­bo­lo­vu br. 468-)