Premda je prolećna sezona ove godine zbog nepovoljnih vremenskih prilika okasnila oko mesec dana, sa stabilizacijom vremena uslovi za pecanje mirnih riba postaju sve bolji. Pridržavamo li se nekih jednostavnih pravila, fider tehnikom sada možemo uspešno loviti na većini stajaćih i tekućih voda.
Iako po mom mišljenju ne postoji neki posebno loš period u godini za ribolov fiderom, jer se uvijek na nekim tipovima voda pojedine riblje vrste mogu dobro loviti, ovi kasnoproljetni dani, u kojima se upravo nalazimo, oduvijek su imali posebnu draž i pružali doslovno beskrajne mogućnosti. I stajaće i tekuće vode sad su se već sasvim zagrijale, a nisu još pretople (što će postati sa dolaskom visokih ljetnih temperatura), neke od riba interesantnih nam za ribolov fiderom trebalo bi da su već završile sa mrijestom i morale bi se hraniti aktivnije no ikada, druge opet polako u njega ulaze pa su također gladne, a vremenske prilike uglavnom su stabilne (ili bi bar trebalo da jesu). Govorim sve to ipak sa zadrškom, jer godišnja doba nemaju više svoja baš sasvim jasna i prepoznatljiva obilježja, pa su i u prirodnim ciklusima ponekad mogući blagi pomaci i odstupanja. Ako su vodostaji rijeka stabilni i »normalni«, to jest uobičajeni, što uglavnom i jesu ukoliko nema dužih obilnijih padavina, u srednjim dijelovima riječnih tokova mogu se odlično loviti štupseri (skobalji), plotice i šnajderi (šljivari), a nešto slabije već mrene (sve pobrojane vrste sem šljivara u Srbiji su u lovostaju do 1. juna, dok u Hrvatskoj za njih nema zabrane – prim. ur.).
Krupnim mrenama možemo sada ponuditi prirodne mesne mamce, poput crva ili glista, kao i njihove kombinacije. Visokoproteinski mesni mamci na prvom su mjestu i za gotovo sve ostale vrste riba u ovom periodu, jer su im proteini podjednako potrebni u pripremi za mrijest, kao i za brz oporavak kada iz njega izađu.
I U HRANU ZA PUNJENJE HRANILICA potrebno je, u skladu s tim, dodavati dosta crva, bilo živih ili meni mnogo dražih mrtvih. U dugom nizu godina provedenih uz rijeke, neke od svojih najboljih rezultata u ribolovu štupsera ostvario sam upravo potkraj proljeća, a pouzdano znam da je izbor primame bio manje važan (pritom mislim na aromu, miris, okus, boju i sve ono što mnogi misle da čini »čarobnu hranu«), budući da je njena osnovna zadaća bila da »dostavi« crve u hranilici do dna i tamo se otvori... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 376-)