Jedan od najuspešnijih i najcenjenijih evropskih varaličara u novom serijalu tekstova otkriva sve što treba da znate o fajerbol džigovanju, tehnici koja je svojom efikasnošću i jednostavnošću naprečac osvojila štukaroše i smuđaroše iz mnogih zapadnoevropskih zemalja.
Verujem da će se većina vas koji čitate ove redove složiti sa mnom u oceni da je štuka jedna od najatraktivnijih evropskih grabljivica. Za mene je posebno privlačnom čini to što je možemo pronaći na najrazličitijim vodama – malim plitkim stajaćicama, kanalima svih veličina, velikim i mestimično vrlo dubokim ravničarskim rekama, brzim tekućicama mrenskog regiona, najvećim prirodnim i veštačkim akumulacijama... Da sve bude još zanimljivije, možemo štuku loviti najrazličitijim tehnikama, i to na veliki broj varalica i strimera, a i na žive i mrtve ribe, filete i parčiće, pa čak i na kombinacije prirodnih i veštačkih mamaca. Oni koji vole da budu maksimalno aktivni tokom pecanja odabraće džerkovanje ili mušičarenje, dok oni kojima više prija »spora igra« na raspolaganju imaju još više mogućnosti, od kojih je meni omiljen lov fajerbol džigovima (nazvanim po drečavo obojenom nalivenom olovnom otežanju, a specifičnim po izrazito kratkoj jednokrakoj udici, koja pridržava mamac, najčešće mrtvog kedera, i dodatnoj trokrakoj, koja se vezuje za posebno okce, sa donje strane otežanja – prim. prir.). Iako podrazumeva sporu prezentaciju, ta tehnika donosi mnogo akcije i onaj ko se za nju opredeli retko se vrati sa vode a da nije ništa uhvatio.
FAJERBOL DŽIGOVANJE DONOSI i slatku neizvesnost, budući da se na mamac ponuđen štukama na taj način često zaleću i smuđ i som, što nijednom lovcu na grabljivice, ubeđen sam, ne može smetati – naprotiv. Upoznajmo se, zato, pobliže sa ovom tehnikom sporog varaličarenja (na prirodni ili veštački mamac) nakon čije celodnevne primene se možemo vratiti kući umorni kao da smo bili u teretani, zahvaljujući čestim udarcima i mnogim uhvaćenim ribama!
Na početku moram jedno da naglasim – u osnovi je varaličarenje fajerbol džigovima prilično lako, ali oni koji žele da budu uspešniji od ostalih, to jest da često hvataju velike ribe, moraju uložiti nešto truda i vremena u učenje, praćenje situacije, analiziranje vode i u sam ribolov. Jedna od dobrih strana ove prezentacije je to što je efikasna tokom velikog dela godine – sa izuzetkom perioda neposredno pre i posle lovostaja... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 376-)