Potraga za velikim šaranima na našim rekama veoma je komplikovana rabota, uz to sa neizvesnim ishodom. Ipak, još uvek ima mnogo onih koji ne odustaju od nastojanja da se nadmeću sa divljom ribom na teškim terenima na kojima je ima malo. Ti posvećenici imaju neke svoje godinama kreirane pristupe, a ovog puta predstavljamo jedan koji provereno daje rezultate
Bilo bi logično da je Dunav prepun ribe s obzirom na svoju veličinu i na velika prirodna mrestilišta (iako je njih manje nego nekada zbog izgradnje nasipa kojima se štiti obradivo zemljište od poplava). Ali tri decenije uzastopne ribokrađe uzele su danak, pa ribe u njemu ima nešto više u gornjem toku kroz našu zemlju, gde je očuvano više prirodnih mrestilišta, a u susednoj Mađarskoj već nekoliko godina nema privrednog ribolova. Što se ide nizvodnije, stanje je sve tužnije. Blizu Novog Sada, na terenima na kojima odavno pecam, nekada se ujutru izbacivalo po 30-40 šarana, a zadnjih godina se dešava da se izbace dva-tri za jutro, ali češće nijedan. Jednostavno rečeno, ribe u Dunavu nema koliko bi trebalo da je bude u odnosu na vodenu površinu i procenjujem da je ima otprilike upola manje nego osamdesetih godina.
Zato mnoge šarandžije koje nemaju vremena da dugo hrane i čekaju danima na par udaraca idu na komercijalne revire, željni malo akcije, a samo najuporniji, poput mene, nalaze snagu i motive da i posle 2-3 neuspešna pecanja nastave da izlaze na vodu puni elana i optimizma.
JEDNO OD KLJUČNIH PITANJA koja sebi i drugima postavljamo svi mi koji pecamo šarana na otvorenim vodama je koliko treba hraniti da se ne bi bacilo previše ili premalo. To je zaista bitno, jer ako ima malo krupnog šarana u blizini mesta koje hranimo, a mi bacimo mnogo kukuruza i sitnog zrnevlja, navući ćemo dosta rakova, »peševa« (glavoča), mrena, deverika i sitnih šarana (ako ih ima u blizini). U takvoj situaciji, pecajući na hranilicu i kukuruz šećerac na udici, verovatno ćemo hvatati šarančiće, većinom teške od 800 g do 1,5 kg, te ponekog do 3-4 kg, a krupne nećemo dobijati ili će to biti veoma retko, čak i ako se muvaju oko našeg hranilišta.
Hranjenjem bojlijima selektujemo krupnijeg šarana i sa takvim pristupom retko će nam udarati jedinke manje od 2 kg, kao i sitna bela riba, jer tek krupnija deverika može da proguta bojli, pogotovo onaj od 18 mm ili veći. Zato u okolnostima u kojima pretpostavljam da u blizini mesta koje hranim nema mnogo sitne ribe i da ono krije tek ponekog velikog šarana samca, prihranjujem samo bacajući bojlije praćkom. Takav pristup se pokazao najbolje u kasnojesenjem i zimskom periodu, kada su bela riba i rakovi manje aktivni, pa nema potrebe da bacamo veću količinu sitne primame u nadi da će nešto za tim neželjenim gostima ostati na hranilištu i za krupniju ribu.
Ako je voda brza i duboka, onda smo prinuđeni da bacamo kugle sa prihranom, ali ja tada gledam da stavim vrlo malo kukuruza u smesu, a više peleta i bojlija. Lomljenim i sečenim bojlijima nikada ne hranim, kako ne bih omogućavao sitnoj ribi da lako dođe do tog sastojka, kojim želim da šarana primamim i zadržim na mestu. Zato mi je i važno da bojliji ostanu na dnu što duže, tj. dok ih ne nađe šaran. To nekad može potrajati i dva-tri dana... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 519-)