Skoro svako ko peca mirne vrste bar ponekad ribama na udici nudi hleb, a on se u raznim kombinacijama ili sam koristi i za primamljivanje. Upotrebljava se preko cele godine, ali iz više razloga posebno mnogo baš zimi. Zato smo na jednom mestu i sabrali sve načine na koje ga možemo ponuditi ribama
Hleb, kao što svi lovci na ciprinide i druge mirne ribe dobro znaju, veoma je efikasan mamac i dodatak prihranama za mnoge vrste. Ujedno, njegovoj masovnoj primeni doprinosi to što se lako nabavlja, srazmerno je jeftin, i u skoro svakom domaćinstvu ga ima nezavisno od ribolova, za koji može poslužiti i kada više nije za ljudsku ishranu. Iako se upotrebljava preko cele godine, može se reći da se to najviše čini u hladnijem delu sezone, jer se u uslovima kada je metabolizam riba usporen, a apetit većine vrsta smanjen, mnogo koristi i kao dodatak brašnastim primamama (radi smanjenja kalorijske vrednosti smese) i kao samostalna prihrana, a veoma je efikasan i kao mamac, bilo u formi ruže od običnog hleba ili komadića ribolovnog hleba (koji u različitim delovima regiona ribolovci zovu i »angel« ili »angel brot«, »pen šaju« itd.). Zato smo i napravili ovaj kratki pregled, radi podsećanja odnosno upoznavanja sa različitim načinima primene hleba u ribolovačke svrhe.
BAJAT (STARI) HLEB je ribama veoma primamljiv zahvaljujući svojim organoleptičkim svojstvima – mirisu, ukusu i hranljivom sastavu. Može se koristiti, kao što je gore naznačeno, i kao samostalna prihrana i kao dodatak. On može biti i sasvim suv, ali je u oba slučaja najbitnije to da nikako ne sme da bude buđav (plesniv). Buđ može da odbije ribu, a uz to je i štetna po zdravlje riba i drugih vodenih organizama. Hleb star dva do tri dana može se bez problema koristiti, a ako želimo da ga duže čuvamo do upotrebe, neophodno ga je osušiti; to se može učiniti na suncu i promaji, u rerni ili u specijalnim uređajima za dehidriranje hrane.
PREZLA je naziv za sušeni i mleveni hleb. Ona može biti od belog i tamnog hleba. Bela prezla se pravi od običnog hleba načinjenog od belog brašna, koji nije dvaput termički obrađen, tj. naknadno pečen, dok se tamna pravi ili od tzv. tamnijih vrsta hlebova ili od belog hleba, ali dodatno pečenog. Bela prezla je lepljivija i više upija vlagu, a tamnija je ukoliko je dobijena pečenjem belog hleba znatno lakša, što treba imati u vidu prilikom njenog mešanja sa drugim sastojcima smese za primamljivanje. Poslednjih godina se u asortimanu većine proizvođača primama može naći i obična prezla i ona obojena – najčešće šarena, koja je tretirana prehrambenim bojama kako bi svojom vizuelnom atraktivnošću dodatno privlačila ribu.
HLEB POTOPLJEN U VODI se može koristiti samostalno, i to tako što se dobro iscedi i izgnječi dok ne dobije strukturu testa. Zatim se od njega prave kugle, koje se u slučaju da njima želimo da privlačimo ribu na mestu sa dubljom i bržom vodom otežavaju kamenim oblutkom odgovarajuće veličine. Nakvašen i isceđen hleb se može pomešati i sa praškastom (brašnastom) hranom, nakon čega se od takve smese prave kugle, koje su posebno dobar izbor za lov babuške, a može se i... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 525-)