Neočekivane velike padavine sredinom prve polovine decembra pokvarile su uslove za ribolov na mašim velimi ravničarskim rekama. Ali, po principu da dok jednom ne smrkne drugom ne svane, ta situacija donela je izuzetno produktivan »vanredni« cug grgeča, koji su mnogi ljubitelji ultralakog varaličarenje veoma dobro iskoristili
Prilično obilne kiše koje su padale krajem novembra i početkom decembra širom Evrope, pa i u slivu Tise, dovele su do naglog i osetnog porasta i pomute te velike ravničarske reke. Iskusni ribolovci znaju da u takvim uslovima mnoge ribe nastoje da se sklone od jake vode u kojoj, uz to, zbog slabe vidljivosti, one vrste koje se pretežno oslanjaju na čulo vida teško dolaze do hrane. Mi koji volimo da pecamo bandara a gravitiramo ka donjem toku Tise ovakve uslove jedva čekamo kako bismo lovili omiljenu ribu na poslednjem kilometru Jegričke, male rečice koja celom dužinom protiče kroz Bačku, a u Tisu se uliva skoro kod samog Žabaljskog mosta.
NA TOM POTESU NEKOLIKO stotina metara uzvodno od ušća voda je u opisanim uslovima znatno bistrija nego u Tisi, a bandara neko vreme (dok je vodostaj Tise visok) bude kao u priči, jer tu nalaze obilje sasvim sitne ribe, do koje lako dolaze. A da sve bude još lepše za nas koji volimo ultralako varaličarenje, osim grgeča u takvim uslovima ovde ima i dosta bucova i štuke (istina ne previše krupne, ali u svakom slučaju zanimljive za ribolov), a jave se i poneki klen i protfiš, tako da je u danima kada je riba makar prosečno aktivna uživanje zagarantovano, budući da nije nemoguće uhvatiti i nekoliko desetina riba za par sati pecanja.
ZA OVU PRILIKU KORISTIO SAM dvodelni štap Gunki Finesse Game, dužine 2,1 m i deklarisane težine bacanja od 0,5 do 7 g, sa mašinicom Ryobi Virtus 1000 (ovaj komplet košta oko 10.000 dinara, a za ultralajt ribolov je odličan i vrlo široko primenljiv). Na tom čekrku mi je upredena struna od 0,10 mm, a predveze pravim od fluorokarbona prečnika 0,14 mm. Neke kolege koje su tih dana dolazile na isti teren koristile su štapove slične snage ili malo jače, ali bilo je i onih koji su se opredeljivali za još finiji pristup i pecali varaličarcima deklarisane težine bacanja od samo 0,3 do 1,5 g ili sličnim (kakvi su prvenstveno namenjeni lovu mikro-varalicama tipa mormiška, koje se mnogo koriste za najfinije varaličarenje na severu Evrope, a naročito u Rusiji).
KAKO JE BILO OČIGLEDNO da je na delu od Tise do ustave u Jegričku (koja je tu široka najviše dvadesetak metara) ušlo veoma mnogo sasvim sitne ribe, logično je bilo pretpostaviti da će grabljivice najbolje reagovati na male varalice, a za vodu čija je dubina tek ponegde prelazila metar dovoljno je bilo otežanje od 1 do 3 g, bilo da se pecalo na malenu glavinjaru ili na neku silikonsku varalicu montiranu na udicu sa džig glavom, čeburašku, drop-šot ili džika-rig. Ja sam skoro sve vreme lovio na dve vrste varalica – na minijaturne glavinjare Percamax Dreamlures Jig Mrgud sa jednokrakom udicom i otežanjem od 2 g (koje sam radi... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 574/575-)